Peşmerge ile PKK karşı karşıya!

Barzani’ye bağlı Peşmergeler ile Ezidiler’in yoğun yaşadığı Sincar’da bulunan PKK’lı teröristler arasında çatışma çıktı. Çatışmada 1 PKK’lı terörist öldü, 3 PKK’lı ile 4 Peşmerge yaralandı. Ezidiler’in dini lideri Mir Tahsin Beg, PKK’nın Sincar’dan çıkmasını istedi.

4 Mart 2017 Vatan Gazetesi 17. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı bünyesinde yer alan Suriyeli Peşmergeler, terör örgütü PKK’nın Musul’un Sincar ilçesindeki varlığına karşı önceki gece sınıra gönderildi. Peşmerge Bakanlığı, Roj Peşmerge Birliği’nden 500 kişilik bir gücü Sincar’a bağlı Suriye sınırındaki Sinun kasabası ve merkeze yaklaşık 60 km uzaklıktaki Hanesur bölgesine konuşlandırdı. Dün sabah 06.30 civarında PKK’lılar bölgede Hanesur’a geçmeye çalışan Peşmergelerin üzerine ateş açtı. Peşmergenin de ateşe karşılık vermesi üzerine çatışma çıktı. Çatışmada 1 PKK’lı terörist öldü, 3 PKK’lı ile 4 Peşmerge yaralandı.

Barzani’nin danışmanı: “PKK hemen çekilmeli”
IKBY Başkanı Mesut Barzani’nin Başdanışmanı Hemin Hawrami, Twitter’dan PKK’ya tepki gösterdi: “PKK’ya soruyorum: Münbiç’i Suriye rejimi ordusuna teslim ettiniz, eğer sorun aramıyorsanız neden Sincar’dan da çekilmiyorsunuz? PKK militanları Hanesur’a geçmek isteyen Roj Peşmergeleri’ne 1 saat içerisinde bölgeyi terk etmeleri tehdidinde bulunduktan sonra saldırdı. PKK, Peşmerge’yi engelleyemez. Peşmerge, DEAŞ’ı püskürtüp Kobani’den çekildi. PKK da Sincar’dan çekilmelidir.”

Ezidi Lideri Beg: “Bölgeyi boşaltsınlar”
Bölgede yaşayan sivillerin güvenlik nedeniyle evlerini terk ederek Sincar dağına gittiği belirtiliyor. Sincar nüfusunun çoğunluğunu oluşturan Ezidiler’in dini lideri Mir Tahsin Beg, “PKK’nın kesinlikle bölgeyi boşaltmasını istiyoruz. Bölgemizde çatışma yaşanmasını istemiyoruz” diyerek PKK’nın Sincar’dan ayrılmasını istedi. Ezidi Ruhani Meclisi’nin 3 maddelik bir bildiri yayınlayacağı öğrenildi. Bildiri de bölgenin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne bağlanarak IKYB tarafından yönetilmesinin istendiği vurgulanacak.

Türkmenler: “Peşmerge eşit koruyor”
Irak Türkmen Cephesi de PKK’nın bölgeden çıkmasını istiyor. ITC YK üyesi ve Kürdistan Parlamentosu vekili Aydın Maruf, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Peşmerge’nin Sincar’da yaşayanları eşit şekilde koruduğunu belirterek, PKK’nın varlığına ihtiyaç olmadığını söyledi. Maruf, PKK’nın Sincar’dan sıkıntı yaratmadan çıkmayacağını da söyledi.”

Rakka’dan Münbiç’e geliyorlar
Öte yandan Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında bölgede bulunan TSK destekli ÖSO güçleri ile PKK’nın Suriye Kolu YPG arasında dün de bazı bölgelerde çatışmalar devam etti. Gece kaybedilen iki köy, ÖSO tarafından tekrar ele geçirildi. Bölgedeki kaynaklardan gelen haberlere göre Batı Münbiç’in büyük kısmını Esad rejimine terk eden YPG’nin, Rakka operasyonunu durdurarak birliklerini Münbiç cephesine sevk etmeye başladığı iddia edildi.

NOT: Haberin 4 Mart 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/pesmerge-ile-pkk-karsi-karsiya–1044679-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.