Patriotlar füze düşen Hatay’ı korumuyor!

Suriye’den atılan ve Hatay Reyhanlı’ya düşen İran yapımı FATEH-110 füzesi Patriotlar tarafından tespit edilemedi. Askeri kaynaklar Patriot radar tarama menzili dışında kalan Hatay’ın korunması için yeni bir Patriot bataryası yerleştirilmesi gerektiğini belirtiyor.

27 Mart 2015 Vatan Gazetesi 16. sayfa
27 Mart 2015 Vatan Gazetesi 16. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Suriye rejimi tarafından önceki gün Türkiye sınırından 185 km uzaklıktaki Tartus’tan ateşlenen İran yapımı 5 FATEH-110 füzesinin 4’ü İdlip’e biri ise Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’ndeki boş araziye düştü. Boş arazide 15 metre genişlikte, 7 metre derinlikte bir çukur açan füze, yakınındaki 4. Hudut Bölüğü’nün yemekhanesini çökmesine ve 5 kişinin yaralanmasına neden oldu. Atılan füzenin Türkiye’nin sınırında bulunan 3 Patriot bataryası tarafından tespit edilememesi tartışma yarattı. Türkiye’de hali hazırda NATO’nun talebiyle Kahramanmaraş’ta Almanya’dan gönderilen 2, Gaziantep’te ABD’den gönderilen 2 ve Adana’da İspanya’dan gönderilen 1 olmak üzere toplam 5 Patriot bataryası bulunuyor.

Meclis gündeminde
CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde, Suriye’den atılan uzun menzilli füze ile meydana gelen patlamayı Meclis gündemine taşıdı. Oran, Başbakan Davutoğlu’na, “Türkiye’de konuşlu Patriotlar neden devreye girmedi, Reyhanlı’yı savunmasız bıraktı? Bu durum Türkiye’nin güvenliğinde, radar kapsama alanları bakımından büyük bir açık olduğunu mu göstermektedir?” diye sordu.

Patriotların tarama menzili 70 km
VATAN’ın ulaştığı askeri kaynaklar PAC-3 Patriot Anti Balistik Füzesavar Sistemleri 2013’te Türkiye getirilirken yapılan analizler, nüfus yoğunluğu ve tehdit değerlendirmelerinde Adana, Gaziantep ve Kahramanmaraş’ın öne çıktığını vurguluyor. Bu üçgende yaklaşık 4 milyon kişi korunuyor. Hatay o dönem daha düşük riskli bulunmuştu. PAC-3 Patriot bataryalarının radar tarama menzili yaklaşık 70 km’yi buluyor. Yani 3 şehirdeki bu bataryalar kesinlikle Hatay’ı görmüyor. Hatta Adana, Gaziantep ve Kahramanmaraş’taki Patriot bataryalarının radar tarama menzilinde bazı noktalar birbirinin üstüne düşmediği için arada boşluklar bulunuyor.

Hatay için ilave batarya lazım
Askeri kaynaklar Hatay’ı korumak için ilave bir Patriot bataryasına ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor. Bunun anlamı şu anda Hatay’a atılacak yeni bir balistik füze yine tespit edilemeyecek demek. Uzmanlar daha içeride kalmasına karşın Şanlıurfa’ya da bir Patriot bataryası kurulması gerektiğini düşünüyor. FETAH-110 füzeSİ Patriotların bulunduğu Adana’ya gelmiş olsaydı da yüzde yüz tespit edilmesi mümkün değildi. Şu anki sistemle Patriotlar, atılan balistik füzeleri yüzde 100 tespit edemiyor. Patriot bataryasının atılan bir füzeyi yakalama ihtimali yaklaşık yüzde 75 ile 80 civarında. Patriotlar, Körfez Savaşı sırasında Saddam’ın attığı Scud füzelerinin sadece yüzde 23’ünü tespit edebilmiş, 30’dan fazla füze hedefi bulmuştu.

En az 50-10 kişi ölürdü
Hava Kuvvetleri Komutanlığı atılan füzelerin izini sürdü. Suriye rejiminin attığı 5 füzenin 4’ü İdlip’e düştü. Bir tanesinin ise koordinatlarının kaydığı tahmin ediliyor. Elektronik sistemlerdeki bazı hatalardan dolayı balistik füzelerde ileri ya da geriye düşme yaşanıyor. Atılan ve boş arazide 15 metre genişlikte, 7 metre derinlikte bir çukur açan bu füze eğer bir yerleşim bölgesine düşseydi doğacak patlama etkisiyle en az 50 ile 100 kişi arasında can kaybı olurdu. Suriye’nin bu aşamada böyle bir füzeyi doğrudan Türkiye’ye atacağı değerlendirilmiyor.

6 top atışı yapıldı
TSK füzenin düşmesinin ardından angajman kuralları gereği Hatay Yayladağı Dağardı Hudut Karakolunda konuşlu menzili 30 km olan iki adet 155 mm.lik Fırtına obüsleriyle yapılan atışlar yüzünden eleştirildi. Askeri kaynaklar angajman kuralına göre imkan varsa atışın yapıldığı bölgeye, eğer yoksa atan gücün resmi mevzilerine zayiat ve hasar verdirildiğini belirtiyor. Türkiye, 185 km. öteye atılabilecek balistik bir füzeye sahip değil. Kaldı ki böyle bir balistik füze atışının bir yerleşim bölgesine isabet edip bir katliama yol açması riski de var. Buna karşılık TSK, Suriye rejimine ait elinde koordinatları bulunan topçu ve ağır havan mevzilerine Fırtına obüsleriyle 6 top atışı yaptı. Atışların ardından hasar ve zayiat raporu alınamamasına rağmen büyük isabet oranına sahip Fırtına obüslerinin Suriye mevzilerine ağır hasar verdiği değerlendiriliyor.

27 Mart 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa
27 Mart 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 27 Mart 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/patriotlar-fuze-dusen-hatay-i-koruyamiyor-754522-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.