Paris katliamcısını YPG bıraktı, ÖSO yakaladı!

Fransa’daki Charlie Hebdo ve Paris saldırılarının planlayıcılarından olduğu iddia edilen Ebu Meryem kod adlı Faslı terörist Rachid Mahmood Fanouty, ÖSO tarafından Kuzey Halep’te yakalandı. Meryem’in, ABD ve YPG tarafından Rakka’da serbest bırakılan DEAŞ’lılar arasında olduğu ortaya çıktı. Rakka’dan kaçan Ebu Meryem, Türkiye’ye giremeden ele geçirildi.

12 Aralık 2017 Vatan Gazetesi 12. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Fransa’yı 2015’te kana bulayan ve toplamda 149 kişinin hayatını kaybettiği Charlie Hebdo ve Paris saldırılarının planlayıcıları arasında olduğu iddia edilen DEAŞ’ın beyin isimlerinden ‘Abu Mariam’ (Ebu Meryem) kod adlı Faslı terörist Rachid Mahmood Fanouty (Raşit Mahmut Fanouty), Kuzey Halep’te ÖSO (Özgür Suriye Ordusu) birlikleri tarafından yakalandı. ÖSO tarafından sorgulanan Fanouty’nin ABD ve ana omurgasını terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’nin oluşturduğu SDG (Suriye Demokratik Güçleri) tarafından Rakka’da serbest bırakılan DEAŞ’lılar arasında olduğu ortaya çıktı.

Türkiye’ye geçecekti
Sorgusunda ABD ve YPG gözetiminde Rakka’dan ayrıldıktan sonra Türkiye’ye geçmeye çalıştığını söylediği iddia edilen Fanouty’nin sorgu görüntülerinin bir bölümü Suriye ve Irak’da aşırılık yanlıları ve rejimin hak ihlallerini belgeleyen ‘Sound and Picture’ (Söz ve Resim) adlı organizasyon tarafından yayınlandı. Türkiye’ye geçmek için TSK destekli ÖSO’nun hakim olduğu Fırat Kalkanı bölgesine giren Ebu Meryem kod adlı Fanouty burada ÖSO mensuplarının dikkati sayesinde ele geçirildi.

Fransızca iletişimi sağlıyordu
DEAŞ’a 2013’te katıldığı öğrenilen Fanouty’nin güvenlik birimleri tarafından ilk olarak 2014’te Deir ez Zor kırsalındaki bir camide yaptığı konuşmayla fark edildiği bildirildi. Ebu Meryem’in DEAŞ’ın güvenlik ofisinin önemli üyelerinden biri olduğu belirtiliyor. Charlie Hebdo ve Paris saldırılarının beyni olduğu iddia edilen Ebu Meryem’in örgütte Suriye ve Fransa’da teröristlerle, Fransızca iletişimi yürütmekten sorumlu olduğu öğrenildi.

152 kişinin ölümünden sorumlu
Ebu Meryem’in planladığı saldırılardan ilki 7 Ocak 2015 tarihinde gerçekleşti. Said ve Cherif Kouachi kardeşler ünlü mizah dergisi Charlie Hebdo’nun Paris’teki ofisine otomatik tüfeklerle saldırdı. Saldırıda ikisi polis 12 kişi hayatını kaybederken 1 kişi yaralandı. 13 Kasım 2015’te ise Paris’in çeşitli bölgeleri, Bataclan tiyatrosu ve Fransa Stadyumu’nda gerçekleştirilen silahlı ve bombalı terör saldırılarında 8’i saldırgan, toplam 140 kişi hayatını kaybetti.

NOT: Haberin 12 Aralık 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/paris-katliamcisini-ypg-birakti-oso-yakaladi–1125867-dunya/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.