“Paramızı alamadan memlekete gidiyoruz”

Mecidiyeköy’de 10 kişiye mezar olan asansörün bulunduğu Torunlar GYO’ya ait rezidans inşaatında çalışan işçiler şantiyeyi terk ediyor. Kurban bayramına kadar eve gönderilen işçilerin bir kısmı yevmiyelerini alamadığını söylerken işçilerin çoğu vefat eden arkadaşlarını bırakarak eve buruk döndüklerini söylüyor.

 

9 Eylül 2014 - Vatan Gazetesi
9 Eylül 2014 – Vatan Gazetesi

 

“Paramızı alamadan memlekete gidiyoruz”

 

İLKER AKGÜNGÖR – EMRE ESER / HABER MERKEZİ

 

Mecidiyeköy’de Torunlar GYO ait rezidans inşaatında düşen asansör nedeniyle 10 işçinin hayatını kaybettiği şantiyede faaliyet durduruldu. Şantiye önünde ellerinde inşaat sahasına giriş kartlarıyla İnşaatların durdurulmasının ardından ise yaklaşık 3 bin işçinin çalıştığı şantiyedeki işçiler ise inşaat sahasından ayrılmaya başladı. Dün bir çok işçi eşyalarını alarak memleketlerine dönmek için yola çıktı.

 

“Bayrama kadar gelmeyin”
Taşeron firma Neka İnşaat’a bağlı çalışan tesisat ustası Sinan Eliş (29), “Kazanın olduğu bloğun -3 ve -4 katlarındaki kamp olarak adlandırılan bölgede yaklaşık 1500 işçi kalıyorduk. Taşeron firma yetkilisi kurban bayramına kadar çalışma olmayacağını söyleyerek bayrama kadar izin yapın dedi. Ama hepimizin paraya ve işe ihtiyacı var. Arkadaşların çoğu iş arayacak. Ben paramı alamadım ama ödeyeceklerini söylediler. Şimdilik memleketim Bitlis’e dönüyorum” dedi.

 

“Otobüs bileti alacak paramız yok”
Sıvacı olarak çalışan Bilal Ergin (21) ise, “Kazanın olduğu blokta -4’üncü katta kalıyordum. 800 TL civarında yevmiye alacağım ödenmediği için memleketim Van’a dönemiyorum. Mecburen çevrede yine inşaat işi arayacağım. Birlikte arkadaşlarımızın ölülerini arkamızda bırakıp gidiyoruz” diye konuştu. Sıvacı Ahmet Vardar (25), “Firmadan bize sadece gidin dediler. Para sorduğumuzda daha sonra konuşulacağı söylendi. Elazığ’a gitmek için otobüs bileti ayırttım ama paramız ödenmediği için otobüsü kaçırdık. Şimdi arkadaşlarla aramızda para toplayıp bilet almaya çalışıyoruz” dedi.

 

“Beton üstünde süngerde yatıyorduk”
İnşaatın önünde şantiyeye giriş kartlarıyla açıklama yapan işçilerden Nur Yapı adlı taşeron şirkete bağlı çalışan Oğuz Gülen, “Konuşanlar dışarıdan kişiler dediler ama biz çalışanlar olarak buradayız. Yetkililer bize basına açıklama yaparsanız işten çıkışınız verilecek dediler. Ortalama 1300 lira maaş alıyoruz. Bodrumda 20 kişilik odalarda kalıyorduk. Ranzalar yetmediği için bir kısmımız beton zeminde sünger üzerinde yatıyorduk. Kurban bayramına kadar olan izinlerin ücretli ya da ücretsiz mi olduğunu sorduk ama cevap alamadık” diye konuştu.

 

Şantiye’de faaliyet durdu
Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Mecidiyeköy şantiyesinde tüm faaliyetlerin durdurulduğunu açıkladı. Şirketin Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, “Kaza ile ilgili adli soruşturma başlamış olup inşaat sahasındaki tüm faaliyet ileriki bir tarihe kadar durdurulmuştur” denildi. Şirketten ayrıca “Diğer şantiyelerimizde ise 5 gün boyunca tüm faaliyetlerimizi durduruyoruz” diye bir basın açıklaması daha yapıldı.

 

Not: Haberin 9 Eylül 2014 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/-paramizi-alamadan-memlekete-gidiyoruz–676178-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.