“Özellikle doktorları vurdular”

İsrail Ordusu’nun Kara Pazartesi gününde yaptığı katliam sırasında bir sağlık görevlisi öldü, birçok doktor ve sağlık görevlisi vurularak yaralandı. Bacaklarından vurulan Kanadalı doktor Tarek Loubani, “İsrailli keskin nişancılar özellikle hedef gözeterek bizi vurdu. Sivil savunma yeleği giymiş paramedik Musa Abuhassanin ise ateş altındaki yaralıları kurtarmaya çalışırken göğsünden vurularak öldürüldü” dedi.

17 Mayıs 2018 Vatan Gazetesi 12. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

İsrail Ordusu’nun katliama dönen Kara Pazartesi saldırılarının ayrıntıları gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Bir çok doktor ve sağlık personeli kendilerinin hedef gözetilerek vurulduğunu söylüyor. İsrailli keskin nişancılar tarafından vurulan Kanadalı doktor Tarek Loubani kendisinin nasıl vurulduğunu ve paramedik arkadaşı Musa Abuhassanin nasıl öldürüldüğünü kendi bloğunda anlattı.

İki bacağını deldi geçti
Kara Pazartesi olarak anılan 14 Mayıs günü Gazze’de bulunan Dr. Tarek Loubani, 3 boyutlu yazıcılarla yapılan ve kan kaybından ölümleri azaltan turnikeleri üretmek için bölgede bulunuyor. Protestoların başlangıcıyla her doktor gibi üstlerine ateş açılan Filistinlilere yardım için sağlık ekipleriyle birlikte Doğu Gazze’ye koştu. Doktor olduğunun anlaşılması için üzerine hastane personelinin kullandığı yeşil ve mavi kıyafetleri giydi. Sağlık görevlileri ise fosforlu yelekler giyiyordu. Yani ekipler doktor ve paramedik olarak rahatça fark ediliyordu. İsrail Ordusu’nun açtığı ateşte yaralananlara ilk müdahaleleri yapmaya başladılar. Doğu Gazze’de durum gerçekten kötüydü. Sağlık personeli yaralılara ellerini yukarıda tutarak yaklaşıyor ve İsrail askerlerine hedef olmamaya çalışıyordu. Dr. Loubani protesto bölgesinden uzakta dinlendikleri bir sırada yüksek sesli bir patlama duydu ve yere yığıldı. Kurşun iki bacağını birden delip geçmişti.

“Sniperlar bizi gördü…”
Dr. Tarek Loubani vurulduğu anı şöyle anlatıyor: “Protesto bölgesinden uzakta duruyorduk. Üç farklı noktadaki keskin nişancıların hepsi bizi rahatça gördü. Yakınımızda ateş ya da duman yoktu. Bir meslektaşımla konuşarak yürüyordum. Üzerimde hastane kıyafetleri vardı. Yakın çevremizde hiç protestocu yoktu. Yüksek bir patlama sesi duydum ve kendimi yerde buldum. Yaramı gördüğümde küfür ettim. Sağlık görevlileri 5 saniye içinde tedaviye başladı. Açıkçası seken değil özellikle hedef gözeterek atılmış bir mermiyle vurulduğuma inanıyorum.”

Paramedik Musa öldü
Hastanede röntgeni çekilen Dr. Loubani’de şans eseri kemik hasarı bulunmadığı için taburcu edildi. Ancak sivil savunma ekiplerinde görev yapan Filistinli paramedik Musa Abuhassanin o kadar şanslı değildi. Dr. Loubani’ye ilk müdahaleyi yapan Musa Abuhassanin, kısa bir süre sonra ateş altındaki yaralılara müdahale etmeye çalışırken keskin nişancılar tarafından göğsünden vuruldu. Musa Abuhassanin olay yerindeki müdahaleye rağmen hayatını kaybetti.

“Harika bir kahkahası vardı”
Dr. Tarek Loubani, İsrail Ordusu’nun sağlık personellerine yönelik saldırılarını şöyle anlattı: “Kendimizi ilk müdahaleci olarak tanımlamak için gösterdiğimiz çabalara rağmen, tıbbi ekibimizin birçoğu İsrail ateşiyle yaralandı. Bir sağlık görevlisi olan Musa Abuhassanin, ateş altındaki kurbanları kurtarmaya çalışırken öldürüldü. Musa göğsünden vurulup ölmeden bir saat önce kurtarıcılarımdan biriydi. Ayrıca önceki müdahalemizde başarısız girişimi fark edip hayat kurtaran bir paramedikti. Çok iyi bir sağlık görevlisiydi ve harika bir kahkahası vardı. O gün yapılan barışçıl protestolarda 17 sağlık görevlisi yaralandı ve biri öldü.”

Tek fotoğraf; üç yaralı, bir ölü!
Tarek Loubani sosyal medya hesabında ‘perili fotoğraf’ diyerek yayınladığı 11 Mayıs tarihli fotoğraftaki sağlık personellerinin Kara Pazartesi’nde nasıl yaralandığını da anlattı. Sol baştaki Muhammed Migdad sağ ayak bileğinden vuruldu. Şu anda bir klinikte tedavi ediliyor. Tarek Loubani, sol bacak ve sağ dizinden vuruldu. Mümin Silmi ve Yusuf Almamlouk yara almadı. Musa Abuhassanin, göğsünden vurularak öldürüldü. Fotoğrafı çeken Mümin Hamid de vurularak yaralandı.

DSÖ: “Sağlık çalışanlarını koruyun”
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 30 Mart ile 13 Mayıs tarihleri arasında Filistinli sağlık personellerine yönelik 211 saldırıyı belgeledi. Saldırılarda 9 sağlıkçı mermiyle, 13 sağlık personeli ise gaz kapsülünün vücutlarına isabet etmesiyle yaralandı. 189 sağlık personeli ise göz yaşartıcı gazdan etkilenerek hastanelik oldu. Ancak 14 Mayıs Pazartesi günü tam olarak kaç sağlık personelinin yaralandığı hala bilinmiyor. Filistin Sağlık Bakanlığı’na ait 25 ambulansın zarar gördü. Dünya Sağlık Örgütü, Musa Abuhassanin’in ölümünün ardından tüm sağlık çalışanlarının ve sağlık tesislerinin korunmasına yönelik çağrısını yineledi.

17 Mayıs 2018 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 17 Mayıs 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/ozellikle-doktorlari-vurdular–1166911-dunya/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.