Özel okulun kapısını yüksek puan+cüzdan açıyor!

TEOG kapsamındaki ortak sınavlarla öğrenci alacak özel okullar taban puanlarını açıkladı. Gözde özel okullara girmek isteyen öğrencilerin yüksek puanlara sahip olmalarının yanı sıra yıllık 45 bin ile 112 bin lira arasındaki eğitim ücreti ödemesi gerekiyor.

15 Haziran 2017 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Liseye başlayacak öğrenciler ve velilerinin heyecanla beklediği özel okul taban kayıt puanları açıklandı. Aralarında yabancı özel liselerin de yer aldığı özel okullarda kayıtlar 30 Haziran-13 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek. Özel liselere kayıtlarda 3 kez kayıt ve kesin kayıt ile iki kez serbest kayıt dönemi olacak. İlk etapta 30 Haziran-3 Temmuz arasında birinci ön kayıtlar alınacak. Asil listelerden ilk kesin kayıtlar ise 4 Temmuz’da yapılacak.

Taban puanları yükseldi
Özel okulların çoğunda geçen yıla göre taban puanları yaklaşık 5 ile 20 puan arasında yükseldi. TEOG ikinci dönem sınavında 17 bin öğrencinin full yapmasının ardından özel okullar da puanlarını artırdı. Milli Eğitim Bakanlığı TEOG’a giren 1.2 milyon 8. sınıf öğrencisinin puanlarını 30 Haziran’da açıklayacak. Aynı gün özel okullara kayıt süreci başlayacak. Özel okullar dün taban puanlarını açıkladı. Geçen yıl 995’le öğrenci alan Robert Koleji puanını 999.5’a yükseltti. Üsküdar Amerikan taban puanını 2.5, Saint Joseph ve Notre Dame de Sion gibi Fransız liseleri de 10 puan yükseltti. Saint Michel ve Saint Benoit’te artış 20 puan oldu. Özel okulların TEOG puanlarını hesaplarken kabul ettiği genel bir standart bulunmuyor. Her lise kendi puan sistemini geliştirerek ilan etmiş durumda. Bazı okullar dört farklı alandan öğrenci seçerken, bazıları ortaokulda öğrencinin gördüğü 6 veya 12 ayrı dersin ortalamalarıyla öğrenci alıyor. Öğrencilerin puanlarının eşit olması halinde yaşı küçük olan öğrenci tercih edilecek.

Koç kendi sınavıyla alacak
Gözde özel okullar arasında yer alan Koç Lisesi ise kontenjan açığı oluşması durumunda öğrenci alacak. Koç Lisesi diğer okullardan farklı olarak alacağı öğrencileri kendi yapacağı Türkçe ve yabancı dil seviyesini tespit eden TOEFL/IELTS sınavlarının sonuçlarına göre seçecek. Türkçe sınavı Koç Okulu tarafından yapılırken, öğrencilerin barajı aşması için 100 üzerinden en az 70 puan alması gerekiyor. İngilizce için ise öğrencilerin girecekleri Cambridge IELTS sınavından en az 5.5 ya da TOEFL sınavından en az 65 puan almaları gerekiyor. Koç Lisesi’nde bir yıllık eğitim ücreti ise 66 bin 250 lira olarak belirlendi.

Yıllığı 112 bin 800 lira
Türkiye’nin dört bir yanındaki gözde özel okullarda ortalama bir yıllık eğitim ücreti 45 bin lira civarında bulunuyor. Kontenjanı 15 olan TED Ankara Koleji bu okullar arasında 27 bin 350 lira ile en düşük ücrete sahip. Bu okullardan Üsküdar Amerikan Koleji’nde bir yıllık eğitimin maliyeti ise yaklaşık 64 bin lirayı buluyor. Özel okullar arasında ücret konusunda her sene ilk sırayı alan Robert Kolej için yine bir değişiklik olmadı. Bir yıllık peşin eğitim ücretinin 71 bin 110 lira olduğu Robert Kolej de, fiyatlar öğrencinin 5 yada 7 gün yatılı kalacağına ve taksit miktarına göre 112 bin 800 liraya kadar çıkıyor.

Takvim nasıl işleyecek?
Taban puanlarının açıklanması ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın Yerleştirmeye Esas Puanların (YEP) ilanı ile özel okullar için birinci ön kayıt dönemi 30 Haziran-3 Temmuz arasında başlayacak. 4 Temmuz’da ise birinci kesin kayıtlar alınacak. 5 Temmuz’da birinci yedek liste kesin kayıt dönemi gerçekleşecek. 6 Temmuz’da ikinci ön kayıtlara alınacak. 7 Temmuz’da ikinci kesin kayıtlar yapılacak. Burada asil listede yer alan öğrencilere öncelik tanınacak. Asil listedeki öğrenci kaydını yaptırmadığı takdirde yedek adaylar kayıt yaptırabilecek. 10 Temmuz’da üçüncü ön kayıt döneminin tamamlanmasıyla birlikte ve 11 Temmuz’da üçüncü yedek kayıtlar gerçekleştirilecek. 12 ve 13 Temmuz’da ise serbest kayıtlar gerçekleştirilecek.

15 Haziran 2017 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 15 Haziran 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/ozelin-kapisini-499-puan-cuzdan-aciyor-1076321-egitim/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.