Özel halk otobüsü de değil İETT otobüsü de!

Kabataş’ta kaza yapan otobüsün İETT’ye değil, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İstanbul Otobüs A.Ş’ye ait olduğu öğrenildi. İBB, bu otobüslerin işletmesini ihaleye çıkarıyor. Şartnameye uyan otobüsleri alabilen herkes, hatlarda çalıştırabiliyor.

 

2 Ağustos Vatan Gazetesi
2 Ağustos 2014 – Vatan Gazetesi

 

 

Özel halk otobüsü de değil İETT otobüsü de!

 

İLKER AKGÜNGÖR – KENAN BUTAKIN / VATAN 
Kaza yapan otobüsün İETT’ye değil, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İstanbul Otobüs A.Ş’ye ait olduğu öğrenildi. İBB, bu otobüslerin işletmesini ihaleye çıkarıyor. Şartnameye uyan otobüsleri alabilen herkes, hatlarda çalıştırabiliyor

 

İstanbul’da İBB yoluyla toplu taşıma hizmeti veren toplam 7 otobüs organizasyonu bulunuyor. İETT dışındaki Otobüs AŞ İBB’nin şirketi, diğerleri ise özel yatırım. Özel halk otobüslerini Anadolu Yakası’nda ÖZTAŞ ve ÖZULAŞ, Avrupa yakasında ise Yeni İstanbul Halk Otobüsleri AŞ, Mavi Marmara, İstanbul Halk Ulaşım ve Otobüs AŞ işletiyor.

 

Denetim nasıl yapılıyor?

Otobüsleri ikiye ayırmak gerekiyor. İETT’nin işlettikleri ve diğerleri. İETT ihaleyle araç alırken 5 yıllık garanti şartı koşuyor. Satın aldığı firmalar ise İETT’nin 8 garajından birine yerleşerek servisini kuruyor. Araçların arıza, kaza anında bakımları dışında rutin bakımları da burada yapılıyor. Diğerleri ise otobüsler hangi firmadan satın alındıysa onların yetkili servislerini kullanıyor. Otobüsler yılda bir kez TÜVTÜRK’te muayene edilirken, her yıl Ocak’ta İETT’nin denetiminden geçiyor. İstanbul’da 17 Hareket Amirliği var. Otobüsler her sabah burada kontrolden geçiriliyor. Aracın ve şoförün evrak kontrolü yapılıyor.

 

 

2 Ağustos 2014 - Vatan Gazetesi
2 Ağustos 2014 – Vatan Gazetesi

 

 

‘Müşteri kapmamak için…’

İstanbul’da eskiyen otobüslerin yenilenmesi için 2011’de yeni bir sistem hayata geçirildi. İBB bünyesinde kurulan Otobüs AŞ yoluyla yoğunluğu fazla olan hatlara yeni otobüs alınmasına karar verildi. Yeni sistemde otobüsler yatırımcılar tarafından alındı. Yatırımcı ise parasını biletten değil kurulan havuz sisteminden kazanıyor. Havuzdaki paylaşım ise yüzde 60 hatlarda yapılan kilometreye, yüzde 30 taşınılan yolcu sayısı ve yüzde 10 kurallara uyum ve müşteri memnuniyetine göre oluyor. Böylece otobüslerin müşteri kapmak için süratli gitmelerinin engellenmesi amaçlıyor.

 

Şoför seçimi
İstanbul sokaklarında otobüs kullanacak şoförlerin öncelikle E sınıfı ehliyete sahip olup, en az 3 yıllık tecrübesi bulunması gerekiyor. Ancak tek başına bunlar yeterli değil. Adayların İETT’nin İkitelli’deki ‘Şoför Akademisi’ne girip mezun olması şart. Bir çok aday bu akademide makinelerin ölçüm yaptığı ‘Psiko Teknik Laboratuvar’ testini geçemiyor.

 

ÖZEL HALK OTOBÜSÜ ŞİRKETLERİ:

Bizimki değil

Kazayla ilgili olarak İstanbul Özel Halk Otobüsü Şirketleri de yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi: “1.08.2014 günü Kağıthane-Kabataş seferini yapan İSTANBUL OTOBÜS AŞ.’ye bağlı bir otobüs sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu bir büfeye çarpmak suretiyle kaza yapmıştır. Kazaya karışan araç, İBB’ye bağlı OTOBÜS AŞ. bünyesinde çalışmakta olup, İstanbul Özel Halk Otobüsleri şirketlerine ait değildir. Bazı basın-yaygın organlarında kaza Özel Halk Otobüsü biçiminde verilmektedir. Bu durum gerçeği yansıtmamaktadır.”

 

UZMAN GÖRÜŞÜ:

‘Şoför hatası!’

İleri Teknik Sürüş Eğitmeni Atilla Çeker: “İETT’nin eğitim veren Kalsın Akademi’nin Eğitim Komisyon Başkanı’yım. Bu otobüsler üzerinde eğitim verdiğimiz için hatanın nerede yapıldığı üzerine arkadaşlarımızla tartıştık. Sonuçta bunun şoför hatası olduğuna karar verdik. Çünkü bu araçlar yarı otomatik dediğimiz araçlardan. Normal şartlarda aracı durdurmak için frene basılır, araç durduğunda ise ‘N’ye almak gerekir. Bunun için de bir düğmeye basmanız yeterlidir. Ancak biz yaptığımız gözlemlerde şoför arkadaşların aracı durduğunda ‘N’ düğmesine basmadığını görüyoruz. Üşenip düğmeye basmıyorlar. Şoför aracın birden fırladığını söylüyor, demek ki vites ‘N’de değilmiş. Ayağını frenden çekince araç doğal olarak fırladı ve sonrasında da şoför kontrolü kaybetti. Bu araçlarda pedal sıkışması diye bir şey olmaz. Yeni araçlar olduğu için bakımsız olma ihtimali de yok. Tamamen sürücü hatası.”

One thought on “Özel halk otobüsü de değil İETT otobüsü de!

 1. Merhaba, Eflatun renkli otobüsler Otobüs A.Ş.’ye bağlıdır. Otobüs A.Ş., İBB’nin iştirakidir. İhaleyi açar, dediğiniz gibi parayı veren ihaleyi kazanırsa otobüsünü alıp işletmeye girer. ÖHO’lardan farkı ÖHO’lara göre çok daha fazla denetlenebilmesidir.

  Mesela ÖHO’da araçların yaş sınırı var. 5 yıl diye hatırlıyorum. ÖHO’da ise engelli yasası çıkmasa 10 yıllık otobüsler çalışmaya devam ediyordu. Ayrıca Otobüs A.Ş’nin Eflatun araçları kusurlu eylemlerde ceza puanı alıp, gerektiğinde ihalesi iptal de edilebiliyor.

  Otobüs AŞ’nin ihale ile verdiği araçları gördüğünüz an ayırt edebilirsiniz. Otobüs AŞ araçlarının rengi eflatundur. ÖHO’lar ise açık mavidir. İETT’ler de artık sarı renkte.

  Siz yazıda Otobüs A.Ş’yi sanki Avrupa’da çalışan ÖHO firmalarından biri gibi yazmışsınız.

 2. Tolga bey öncelikle vakit ayırıp yazdığınız için teşekkür ederim. Otobüslerin hangi kuruluşa ait olduğunu belirttiğiniz gibi renklerinden anlamak mümkün. Gazete sayfasında yerimiz kısıtlı olduğu için bu bilgiyi çıkarttık.

  Kağıt üstünde ihaleler iptal ediliyor. Uygulanmışlığı da var. Ancak son 1 yıldır denetim ve kontroller doğru düzgün yapılmıyor. Ayrıca Erguvan otobüslerin şoförleri de İBB’yi sorunlar ve geliyorum diyen kazalar için önceden uyarmış ama hala göstermelik denetlemeler dışında alınan bir önlem yok. Yani kaza geliyorum demiş! Bunu buradan okuyabilirsiniz.

  http://www.ilkerakgungor.com/kaza-geliyorum-demis/

  Haberde İstanbul Otobüs AŞ otobüslerinin ÖHO olmadığını farklı bir statüsü olduğunu anlatmaya çalıştım.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.