Ovaköy’e 50 km kaldı!

Irak Ordusu, tartışmalı bölgelere düzenlediği operasyonun 3. gününde ilerlediği Suriye sınırındaki Rabia Sınır Kapısı’nda kontrolü sağladı. Türkiye’nin Habur dışında açmayı planladığı sınır kapısı Ovaköy’e ise 50 km kaldı. Irak Ordusu, peşmergenin 2014 öncesindeki sınırlara çekildiğini duyurdu. Operasyonların perde arkasındaki adam olduğu iddia edilen İranlı General Kasım Süleymani ise Kerkük’te görüntülendi.

19 Ekim 2017 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Irak Ordusu, Irak Federal Polisi ve Haşdi Şabi güçlerinden oluşan Irak merkezi hükümet güçleri tartışmalı bölgeler düzenlediği operasyonun üçüncü gününde birçok bölgenin kontrolünü peşmergeden aldı. Kerkük operasyonunu ardından ilerlemeye devam eden güvenlik güçleri ülkenin kuzey batısındaki Suriye’ye geçişi sağlayan Rabia kenti ve sınır kapısında denetimi sağladı. Daha önce Irak hükümeti ile Kürt lider Barzani arasında tartışma hatta çatışma konusu olan Rabia sınır kapısında Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağı indirilerek Irak bayrağı asıldı.

Ovaköy açılabilir
Böylelikle Türkiye’nin açacağı iddia edilen Şırnak’taki Ovaköy sınır kapısına 50 km’lik bir mesafe kaldı. Irak güçlerinin Ovaköy’ün karşısına kadar ilerlemesi halinde Habur sınır kapısının kullanımı durdurularak Ovaköy’den ticareti canlandıracak yeni bir sınır kapısı açılması planlanıyor. Telafer üstünden Musul, sonrasında Tikrit ve Samara’dan Bağdat’a uzanan yolun sınır bölümünde ciddi bir onarım gerekiyor. Çünkü ABD uçakları geçmişte Telafer bağlantı yolunu vurarak kullanılamaz hale getirmişti.

“Peşmerge 2014 sınırlarına çekildi”
Reuters’e konuşan üst düzey Iraklı bir komutan Peşmerge’nin DEAŞ’ın ülkenin batı ve doğusundaki bölgeleri ele geçirmesinden önce varolan Haziran 2014 sınırlarına geri çekildiğini söyledi. IKBY’ye bağlı güçlerinin Musul’a bağlı Ninova’daki mevzilerini teslim ederek bu sınırlara geri çekildiği belirtildi. Böylelikle Kürt liderler 2014’ten itibaren yerleştikleri yaklaşık 40 bin kilometrekare toprağı terk etmiş oldu.

Musul Barajı’nda çatıştılar
Kerkük’te Güvenliği Sağlama Operasyonu Komutanlığı, Kerkük’ün tamamında güvenliğin sağlandığını açıklarken, Diyala’ya bağlı Hanekin, Celavla ile Musul’da Mahmur, Başika ve Musul Barajı, Uveynat Nahiyesi, Sincar ilçesi, Rabia ve Musul Ovası’nda bazı bölgelerde de kontrolün sağlandığı bildirildi. Özellikle peşmergenin demografik yapısını değiştirmek için 2015’ten beri 3 binden fazla Arap ailenin evini yıktığı Diyala’da halk Irak Ordusu’nu yollara çıkarak karşıladı. Bu bölgelerin tamamında Kürt peşmergeler çatışmadan geri çekilirken, Musul Barajı’na düzenlenen operasyonda 8’i Haşdi Şabi, biri peşmerge olmak üzere en az 9 kişinin öldüğü, 11 kişinin ise yaralandığı açıklandı.

PKK ile Haşdi Şabi anlaştı!
Öte yandan bölgedeki yerel kaynaklar Ezidi kenti Sincar’a giren Haşdi Şabi güçleri ile PKK’nın oluşturduğu YBŞ’nin anlaştığını iddia etti. Kürt kaynaklarına yakın yayın organı BasNews, iki taraf arasında yapılan toplantıda bölgedeki PKK gücünün, Irak hükümetinden maaş aldığı için engellemeyeceklerini iddia etti. Türkiye’nin rahatsızlığını göz önüne alan Haşdi Şabi’nin Türkiye’nin Irak’a sorun çıkarmaması için YBŞ’nin üs ve karakollarındaki PKK flamalarını kaldırarak Irak bayrakları asmasını istedi. PKK’lıların bunu kabul ettiği belirtilirken, Sinune Kasabası’nın girişi ve peşmergelerin terk ettiği noktalara YBŞ’li teröristlerin yerleştiği bildirildi. Sincar’ın merkezinde hükümet güçleri ile PKK saflarından ayrılarak peşmergeye katılan ve dün Irak Ordusu ile anlaşan Kasım Şeşo’ya bağlı Ezidhan Savunma Gücü’nün (HPE) kontrolü birlikte sağladığı belirtiliyor.

Süleymani Kerkük’te ortaya çıktı
İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin Kerkük’te olduğunu gösteren görüntüler ortaya çıktı. Kerkük krizinin perde arkasındaki adam olarak bilinen General Süleymani görüntülerde etrafında toplanan Haşdi Şabi güçlerine sesleniyor. Dün gece Irak’ın Felluce kanalında yayınlanan videoda Süleymani’nin milisleri tebrik ettiği öğrenildi. Bir kaç gün önce Kuzey Irak’ta Celal Talabani’nin mezarını ziyaret eden Kasım Süleymani’nin, Kuzey Irak’ta olduğu ve Irak hükümeti tarafından tartışmalı bölgelere düzenlenen operasyonlarda rol aldığı iddia ediliyordu.

NOT: Haberin 19 Ekim 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/ovakoy-e-50-kilometre-1111630-dunya/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.