ÖSYM yine ‘TUS’ oldu!

Ankara İdare Mahkemesi 20 Eylül’de yapılan 2015 Sonbahar Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda sorulan 3 soruyu hatalı olduğu gerekçesiyle iptal etti. ÖSYM’nin başvurular üzerine hatalı bularak iptal ettiği 8 soru ile yanlış olduğu ortaya çıkan 11 soru iptal edilmiş oldu.

2015 TUS Sonbahar'da toplam 11 soru hatalı olduğu için iptal edildi
2015 TUS Sonbahar’da toplam 11 soru hatalı olduğu için iptal edildi

İLKER AKGÜNGÖR 

ÖSYM’nin başının belası olan TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı) sorularında yeni bir iptal kararı verildi. 20 Eylül 2015’te yapılan ve yaklaşık 10 bin doktorun girdiği 2015 Sonbahar Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda sorulan 3 soru mahkeme tarafından hatalı bulunarak iptal edildi.

11 soru iptal edildi
2015 Sonbahar TUS’ının ardından ‘DrTus’ platformunda örgütlenen bir çok doktor ÖSYM’ye itirazda bulundu. TUS’a giren doktor M.K. 7 sorunun hatalı olduğu iddiasıyla ÖSYM aleyhine Ankara 5. İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Davaya katılan ÖSYM yetkilileri 7 sorudan üçünün iptalinin kendileri tarafından yapıldığını belirttti. ÖSYM savunmasında toplam 8 soruyu hatalı olduğu için iptal ettiğini açıkladı. Dava konusu bir soruya ise davacı M.K.’nın cevap anahtarında doğru olduğu belirtilen şıkkı işaretlediği için bir fayda getirmeyeceğini belirterek bu soruya karşı bir işlem yapılmamasını istedi. Mahkeme bu isteği kabul etti. Ancak bilirkişi incelemesinda hatalı olduğu belirlenen diğer 3 soruyu iptal etti. Böylelikle sınavda sorulan 11 soru hatalı bulunarak iptal edilmiş oldu.

2.5 ay sonra açıklandı
ÖSYM bu süreçte dava sonuçlanana kadar sınav sonuçlarını açıklamayacağını ilan etti. Yeni mezun bir çok doktor mecburi hizmetleri için Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya gönderildi. Sınava giren 10 bin doktor mahkeme kararının ardından ÖSYM’nin 11 soruyu doğru kabul ederek yapacağı hesaplamayı içeren sınav sonuçlarını açıklamasını tam 2.5 ay bekledi.

“Bir soru için üst mahkemeye gideceğiz”
Davayı açan M.K.’nın avukatı Burhan Özkaya şöyle konuştu: “Sürecin başında ÖSYM yetkilileriyle hatalı sorularla ilgili görüştük. 8 sorunun iptal edildiğini savunmalarında öğrendik. Dava konusu sorulardan 1 tanesi müvekkilime fayda getirmeyeceği için incelenmedi. Ancak bu konuda kamu yararı olduğu için hatalı olduğunu bildiğimiz 12. soruyu üst mahkemeye götüreceğiz. Ancak ben ÖSYM’nin iyi niyetli olduğunu gördüm. Nisan TUS sorularında da hatalar vardı. Onu da gidip anlattık. Hiç dava açılmadan bu soruları iptal ettiler.”

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.