ÖSO’nun adı artık Suriye Milli Ordusu

Suriye Geçici Hükümeti, ÖSO’ya bağlı 37 birlik ve Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu, Türkiye’nin gözetiminde tek çatı altında birleşmek için anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre ÖSO’ya bağlı askeri gruplar ‘Suriye Milli Ordusu’ adı altında kurulacak düzenli orduda yer alacak.

26 Ekim 2017 Vatan Gazetesi 12. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Suriye Geçici Hükümeti (SGH), ÖSO’ya bağlı 37 birlik ile Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SDMK), Türkiye’nin gözetiminde tek çatı altında birleşmek için anlaşma imzaladı. Salı günü Kilis’te düzenlendiği öğrenilen toplantıya Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Kilis Valisi Dr. Mehmet Tekinarslan ile Türk askeri yetkililerinin de katıldığı iddia edildi.

Ortak hareket edecekler
Edinilen bilgiye SGH, ÖSO ve SMDK bundan sonra DEAŞ’tan geri alınarak temizlenen Fırat Kalkanı bölgesinde ortak hareket etme ve birlikte yaşama kararı aldı. İmzalanan bildiride ise bölgenin yeniden yapılanması için hizipçiliğe son vererek ortak çaba gösterileceği ve bölgeyi karıştırmak isteyenlere fırsat verilmeyeceğinin altı çizildi. Birleşen gruplar, Fırat Kalkanı bölgesinde sağlanan huzur ve güven ortamının başta İdlib olmak üzere tüm Suriye’de sağlanması için mücadele edeceklerini vurguladı.

Sınır kapıları ve gelirleri SGH’ye bırakılıyor
Katılan her birlik komutanının imzası bulunan anlaşmaya göre, Fırat Kalkanı bölgesindeki sınır kapıların idaresi SGH’ye bırakılacak. Sınır kapılarından elde edilen gelir SGH’nin oluşturacağı hazinede toplanacak. Toplanan gelirler ise yerel yönetimler ve oluşturulacak orduya adil şekilde dağıtılacak. Ayrıca SGH, yerel yönetimleri de bir çatı altında birleştirecek.

Suriye Milli Ordusu kuruluyor
Anlaşmaya göre ÖSO adı altında faaliyet gösteren askeri gruplardan “Suriye Milli Ordusu” adında yeni bir düzenli ordu kurulacak. İki aşamalı Suriye Milli Ordusu’nun kuruluşu için ilk etapta 3 kolordu oluşturulacak. İlk aşamada askeri gruplar Ulusal Ordu, Sultan Murad ve Şam Cephesi birliklerinin altında örgütlenecek.

Silahlar SGH’ye teslim edilecek
Suriye Milli Ordusu’nun tesis edilmesinden bir ay sonra ise ikinci aşamaya geçilecek. İkinci aşamada ilk olarak tüm askeri gruplar silah, askeri teçhizat, araç ve karargahlarını Suriye Geçici Hükümeti’nin oluşturacağı Savunma Bakanlığı’na devredecek. Bu karar uymayan gruplara ise cezai işlem ve yaptırım uygulanacak.

İsimlerinden arınacaklar
Silahlar, teçhizat ve araçların tesliminin ardından geçilecek ikinci etapta ise tüm askeri gruplar önceki isimlerinden arınmış olarak Suriye Milli Ordusu’nun çatısı altında kurulan 3 kolorduda toplanacak. Anlaşmaya göre her bir kolordunun altında 3’er tugay bulunacak. Her bir tugayın altında ise 3’er tabur kurulacak. SGH’nin oluşturacağı Savunma Bakanlığı, düzenli ordunun kuruluş ve idare aşamalarını yönetecek.

NOT: Haberin 26 Ekim 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/oso-nun-adi-artik-suriye-milli-ordusu-1113409-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.