“Osmanlı’nın kuruluşundan kalan tarihi mezar taşları yok oluyor”

Osmanlı’nın ilk imareti olan İznik Nilüfer Sultan Hatun İmareti’nde 4 yıldır devam eden restorasyon nedeniyle Osmanlı’nın kuruluşundan kalan tarihi mezar taşlarının ciddi tahribata uğradığı iddia edildi.

8 Temmuz 2016 Vatan Gazetesi 2. sayfa
8 Temmuz 2016 Vatan Gazetesi 2. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

İznik’te Osmanlı tarihinin en önemli eserlerinden biri olarak bilinen Nilüfer Hatun İmareti’nde (İznik Müzesi) yer alan Osmanlı’ya ait mezar taşlarının birer birer yok olduğu iddia edildi. İddianın sahibi araştırmacı sosyolog Müfid Yüksel, geçtiğimiz günlerde İznik’e yaptığı seyahatte kırılan ve tahrip olan Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşuna ait mezar taşlarını görüntüledi.

“Ciddi tahribat söz konusu”
Müfid Yüksel sosyal medyadan duyurduğu tahribatla ilgili olarak, “Nilüfer Hatun İmareti’nin arkasındaki arkeolojik kazıya, müze bahçesindeki kuruluş devri mezar taşları kurban ediliyor. İznik Müzesinin bahçesi arkeolojik kazı şantiyesi haline getirildiğinden buradaki kuruluş devri mezar taşları tahrip ediliyor. İznik’te ciddi tarihi eser tahribatı söz konusu. Özellikle Osmanlı’nın kuruluş dönemlerine ait mezar taşları bir bir kayboluyor. Nilüfer Hatun İmareti bahçesi şantiye alanı olmaktan çıkarılmalı. Kültür Bakanlığından talebimiz buradaki duruma el atmasıdır” dedi.

Restorasyon 4 yıldır sürüyor
Ertuğrul Günay’ın Kültür ve Turizm Bakanlığını yürüttüğü 2012 yılında başlayan restorasyon çalışmaları hala devam ediyor. Restorasyonun ödenek gecikmesi, ince işlerin uzun sürmesi gibi çeşitli nedenlerle geciktiği belirtiliyor. Ancak bölgenin en önemli müzelerinden biri olan İznik Müzesi tam 4 yıldır süren restorasyon nedeniyle kapalı olduğu için gezilemiyor. Restorasyonun ne zaman sona ereceği de tam olarak bilinmiyor.

Osmanlı’nın ilk imareti
Osmanlı tarihinin en önemli eserlerinden biri olarak gösterilen Nilüfer Sultan İmareti, tarihi kayıtlarda Osmanlı’nın bilinen ilk medresesi ve ilk imareti olarak yer alıyor. Sultan I. Murad’ın annesi Nilüfer Hatun’un adına, 1388 yılında İmarethane olarak yaptırdığı Nilüfer Hatun İmareti, ters T planlı, 14. yüzyıl Osmanlı mimarisi örneklerinin en önemlilerinden biri olarak gösteriliyor. Orhan Gazi’nin eşi Nilüfer Hatun adına yaptırılan imaret, Osmanlı İmparatorluğu döneminde yoksullar için her gün yemek dağıtılan bir hayır kurumuydu. İmaret 1960 yılında İznik Müzesi olarak ziyarete açıldı.

NOT: Haberin 9 Temmuz 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/-tarihi-mezar-taslari-yok-oluyor–964418-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.