Okyanusta tek başına!

Okuyamayan kızların eğitimine yardım toplamak için Atlantik Okyanusu’nu tek başına geçecek ilk Türk kadını olmaya hazırlanan Dilek Ergül’ün yolculuğu okyanus ortasında teknesine çarpan cisim yüzünden yarıda kaldı. Okyanusun ortasında 20 saat aç, susuz, ıslak ve uykusuz bir halde dev dalgalarla mücadele eden Ergül, KP Albatross adlı kuru yük gemisi tarafından kurtarıldı.

16 Ocak 2015 Vatan Gazetesi 4. sayfa
16 Ocak 2015 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Okuyamayan ve erken evlendirilen kız çocuklarının okutulabilmesi adına Darüşşafaka’ya 1 milyon liralık yardım toplanabilmesi için 8 Haziran 2014’te İstanbul’dan yola çıkarak Atlantik Okyanusu’nu tek başına geçmeye çalışan Dilek Ergül’ün tarihi yolculuğu talihsiz bir kaza nedeniyle yarım kaldı. 11 Ocak günü Atlantik Okyanusu açıklarındaki Cabo Verde’den (Yeşil Burun Adaları) denize açılan Ergül’ün teknesine çarpan bir cisim tekneyi kullanılamaz hale getirdi. 20 saat boyunca 4 metreyi geçen dev dalgalarla tek başına mücadele eden Ergül KP Albatross adlı kuru yük gemisi tarafından kurtarıldı.

Dev dalgalara karşı
Santiago Adası’ndan 9 metrelik teknesi Symina (İzmir) ile açılan Ergül’ün teknesine 12 Ocak sabahına karşı bilinmeyen bir cisim çarptı. En yakın karadan yaklaşık 170 deniz mili (315 km) açıkta bulunan Dilek Ergül teknesi sürüklenirken tam 3 kez Cabo Verde’ye dönmeyi denedi. Ancak dümeni çalışmayan tekne akıntıyla rotanın tersi olan Brezilya’ya doğru sürüklendi. Gece boyu dev dalgalarla boğuşan Ergül, tekneyi terk etmemek için uykusuzluk, açlık ve ıslanmış olmasına rağmen büyük mücadele verdi. Ergül, karaya dönebilmek için bir ara okyanusa dalıp dümeni halatla sabitlemeyi bile düşündü.

20 saat sonra kurtarıldı
Dalgaların 5 metreyi aşmasıyla birlikte teknenin sürüklenmesini engelleyemeyen Ergül, kazadan 20 saat sonra 8.5 deniz mili yakınında bulunan Hollandalı bir armatöre ait Marshall Adaları bandıralı KP Albatross gemisine acil durum çağrısı yaptı. KP Albatross Kaptanı Vadim Rybalchenko, kuvvetli rüzgar, akıntı ve yüksek dalgalar yüzünden Symina’ya iki saatte zor yanaştı. Dilek Ergül gemi personeli tarafından kurtarılırken yan yatan teknesi Symina hava şartları yüzünden yedeklenemediği için okyanusta bırakıldı. Ergül yayınladığı mesajda şöyle dedi: “Hiç korkmadım desem belki inanmayacaksınız ama gerçekten hiç korkmadım. Symina ile kendimi daima güvende hissettim. Benim için okyanus bir semboldü. Tüm varlığımla denedim. Ve zaten geçtim. 12 yaşındaki kızların gelin edildiği bir coğrafyada daha kız çocuklarının okutulması okyanusunu geçemediğimizi hatırlayın. Şimdi benim yanımda olun. İşte şimdi asıl okyanusu geçmek zamanıdır dostlarım.”

“Haftaya Rotterdam’da olacak”
Dilek Ergül’ün eşi Ali Ergül, VATAN’a şöyle konuştu: “Tekneye muhtemelen denize düşen bir konteynırın çarptığını düşünüyoruz. Uzun bir süre tekneyle karaya dönebilmek için mücadele etmiş. Ama dümen kırıldığı ya da arızalandığı için başaramamış. En sonunda uykusuzluk, yorgunluk ve açlıktan mücadele edecek gücü kalmayınca daha önce haberleştiği KP Albatross gemisinden yardım istemiş. Gemiye çıktıktan sonra konuştuk. Sağlığı iyi ama morali çok bozuk. Geminin rotası değiştirilmedi. Önümüzdeki salı ya da çarşamba günü Hollanda’nın Rotterdam Limanı’na ulaşmış olacak ve Türkiye’ye dönecek. Symina’dan şu anda uydu ve GPS sinyali alınamıyor. Teknenin batmış olma ihtimali var.”

NOT: Haberin 16 Ocak 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/okyanusta-tek-basina–717697-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.