O maçı Çanakkale’de boğulan Suriyeli Nawf için oynamışlar!

Suriye’deki Bayern Münih taraftarlarının başkanı olan Nawf Kamil Satteh ve kardeşi Mary’nin yeni hayat umudu Ege’nin soğuk sularına gömüldü. 16 gün Türkiye’de kalan Satteh ve kardeşi Mary, geçtiğimiz pazar günü Çanakkale, Ayvacık açıklarında batan botta öldü. Bayern Münih en büyük Suriyeli taraftarı için Nawf için Wolfsburg maçı öncesi saygı duruşunda bulundu.

25 Eylül 2015 Vatan Gazetesi 9. sayfa
25 Eylül 2015 Vatan Gazetesi 9. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Nawf Kamil Satteh ve kardeşi Mary, umudu Avrupa’da arayan yüzbinlerce Suriyeli göçmen arasında yer alıyordu. Şam’da İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyan 30 yaşındaki Nawf Satteh, Humus’un biraz dışındaki Hristiyan azınlığın yaşadığı Fayrouza köyündendi. Evini kaybetmesine rağmen uzun süre Suriye’de yaşamak için direndi.

Suriyeli Bayern fanlarının başkanı
Nawf Kamil Satteh büyük bir futbol hayranı ve tutkulu bir Bayern Münih taraftarıydı. Sosyal medya hesaplarında Bayern Münih’le ilgili bir çok fotoğraf ve mesaj paylaşıyordu. Bir yandan da Suriye’deki Bayern Münih fanlarını bir araya toplayarak kurduğu fan kulübün başkanlığını yapıyordu. Kurduğu fan kulübü geçtiğimiz ocak ayında Bayern Münih ağına kabul ederek resmiyet kazanmıştı. Nawf Satteh’in en büyük hayali Bayern Münih’in stadı olan Allianz Arena’da bir maç seyretmekti.

IŞİD’ten kaçarak Türkiye’ye geldi
IŞİD’in Hristiyan azınlığa karşı baskısı artınca hayatta kalabilmek için kardeşi Mary ile Türkiye’ye geçmeye karar verdi. 4 Eylül 2015’te Suriye’deki arkadaşlarıyla son bir selfie çektikten sonra kız kardeşi Mary ile yola çıktı. İki genç kız 16 gün boyunca Almanya’daki akrabalarının yanına gidebilmek için Türkiye’de kaçacak yer aradı. En son bir insan taciriyle anlaşarak 20 Eylül gecesi Çanakkale Ayvacık’tan Yunanistan’ın Midilli Adası’na geçebilmek için bir bota bindi. Ancak Türk bandıralı bir ticari geminin fark edemeyerek çarptığı bot, Ege’nin soğuk sularına gömüldü. Kazada Nawf ve kardeşi Mary ile birlikte toplam 13 göçmen hayatını kaybetti. 1’i bebek 5’i çocuk olan ölen kazazedeler dışında 20 göçmen Türk Sahil Güvenliği tarafından kurtarıldı.

Bayern’den saygı duruşu
Ölen göçmenlerin Babakale Limanı’na getirilen cesetleri hastane morgunda yer kalmadığı için ceset torbasına konularak soğutucu özelliği olan tıbbi atık araçlarında bir süre bekletildi. Vatandaşlar ise bu olaya tepki gösterdi. Nawf Satteh’in ölüm haberinin duyulmasının ardından Bayern Münih taraftarları sosyal medyada büyük bir kampanya başlattı. Bayern Münih’in resmi twitter hesabından yapılan açıklamada, “Suriye’deki en büyük taraftarlarımızdan biri olan Nawf Satteh’in ölümünden derin üzüntü duyuyoruz. Huzur içinde uyu” denildi. Geçtiğimiz salı günü Nawf Satteh’in hayalini kurduğu Allianz Arena’da oynanan ve Lewandowski’nin 5 gol attığı tarihi Wolfsburg maçından önce Bayern Münih takımı ve taraftarları, Ege’de hayatını kaybeden Nawf Kamil Satteh için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu.

NOT: Haberin 25 Eylül 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/o-maci-canakkale-de-bogulan-suriyeli-nawf-icin-oynamislar-867229-dunya/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.