O kadar yağdı buhar olup gitti!

İstanbul’u felç eden sağanak yağmur alarm veren barajlara çare olmadı.

22 Temmuz 2014 -VATAN Gazetesi
22 Temmuz 2014 -VATAN Gazetesi

 

 

O kadar yağdı buhar olup gitti!

 

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Geçtiğimiz Cumartesi günü İstanbul’u felç eden 420 ev ve işyerini su basmasına neden olan sağanak yağış alarm veren barajlara çare olmadı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Pazar günü de bölgesel olarak devam eden yağışların özellikle Terkos, Sazlıdere, Alibey, Elmalı ve Ömerli su toplama havzalarına ciddi yağış bıraktığını açıklamıştı. İBB verilerine göre Cumartesi gerçekleşen sağanak yağmur sadece bir saatte metrekareye ortalama 60-70 Kg. arasında yağış bıraktı.

Barajlar boşalıyor

Ancak İSKİ verilerine göre İstanbul barajlarının doluluk oranı Cumartesi günü 20.19 olurken, Pazar günü ise sadece binde 1’lik artışla doluluk oranı yüzde 20.20 oldu. Yağışsız geçen Pazartesi günü ise İstanbul barajlarının doluluk oranı rutin azalma eğilimine geri döndü. Dün İstanbul barajlarının doluluk oranı son 10 yılın en düşük seviyesine gerileyerek yüzde 20.08 olarak tehlikeli noktaya yaklaştı. Uzmanlar İstanbul’un yaklaşık 60 günlük suyu kaldığını belirtiyor.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.