HTŞ Esad’ın uçağını Rus füzesiyle vurdu!

Suriye’deki muhalif örgütlerden Heyet-i Tahrir El Şam, Hama kırsalında rejime ait L-39 tipi savaş uçağını Rus yapımı bir füzeyle vurarak düşürdü. Düşen uçağın yaralı pilotu Yüzbaşı Bassem Ghosn’un muhalifler tarafından öldürüldüğü bildirildi.

28 Aralık 2017 Vatan Gazetesi 10. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Suriye rejimi ve Rusya’ya ait savaş uçakları tarafından yoğun olarak bombalanan Hama kırsalında muhalifler rejime ait bir savaş uçağını düşürdü. Önceki gün Hama kırsalından çekilen bir video yayınlayan Heyet-i Tahrir El Şam (HTŞ) Suriye rejimine ait bir savaş uçağı vurarak düşürdüğünü duyurdu.

Rejimin ajansı doğruladı
El Kaide’den ayrılan radikal örgüt HTŞ’nin haber ajansı olarak bilinen ‘Ebaa’ savaş uçağının omuzdan atılan uçaksavar füzesi (MANPADS) ile vurulduğunu açıkladı. Suriye’nin resmi haber ajansı SANA ise bu açıklamadan kısa bir süre sonra askeri bir kaynağa dayandırdığı haberinde, Hama kırsalının kuzeyinde Suriye Ordusu hava kuvvetlerine mensup bir savaş uçağının muhaliflerce düşürüldüğünü ve pilotun öldüğünü haberleştirdi.

MİG jetlerin yerine kullanılıyordu
VATAN’ın edindiği bilgiye göre Hama’da düşürülen savaş uçağının ‘Aero L-39 Albatros’ tipi olduğu belirlendi. Çek Cumhuriyeti tarafından üretilen L-39 Albatros uçakları hafif saldırı ve eğitim uçağı olarak biliniyor. Başarılı tasarımı, işçiliği ve güvenilirliği için tercih edilen uçaklar, son dönemde alçak uçuşta uçaksavarlara karşı savunmasız bulunan MİG serisi jetlerin yerine kullanılıyor. Yüksek manevra kabiliyeti ve MİG’lere göre uçuş maliyeti çok düşük olan L-39 Albatros’lar son dönemde rejim tarafından yapılan bir çok saldırıda başrol oynadı.

Omuzdan atılan Rus füzesi
HTŞ’nin uçağı düşürürken kullandığı silahın ise Rus menşeili karadan havaya atılan, ısı güdümlü 9K32 Strela-2 (NATO kodu SA-7) füzesi olduğu öğrenildi. Rus üretimi SA-7’ler omuzdan alçak irtifadaki uçak veya helikoptere atılarak kullanılıyor. SA-7 füzeleri başta eski Doğu Bloğu ülkeleri olmak üzere daha birçok ülke ordusunun envanterinde yer alıyor. Muhaliflerin füzeleri birliklerinden kaçan Suriye Ordusu’na ait depolardan ele geçirdiği tahmin ediliyor.

Pilot öldürüldü
Yayınlanan video görüntülerinde muhalifler tarafından vurulan uçağın bir kaç kilometre uzağa düştüğü görülüyor. VATAN’ın edindiği bilgilere göre uçak Hama’nın kuzeyindeki Um Haratin köyünün yakınına düştü. Rejime yakın haber sitesi Al Masdar, pilotun örgüt mensupları tarafından yaralı ele geçirildikten sonra öldürüldüğünü duyurdu. HTŞ’ye yakın hesaplar ise pilotun cesedinin bir kamyonetin kasasında görüldüğü bir video yayınladı. Düşen uçağın pilotunun Humus doğumlu Yüzbaşı Bassem Ghosn olduğu ortaya çıktı.

NOT: Haberin 29 Aralık 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/hts-esad-in-ucagini-rus-fuzesiyle-vurdu–1130123-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.