Milyarder bebek için elçilikler devrede!

KKTC’de devam eden milyarder bebek davasında Rusya’nın Güney Kıbrıs ve Ankara’daki büyükelçiliklerinin devreye girerek bebeğin Rusya’ya iade edilmesini istediği iddia edildi.

1 Kasım 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa
1 Kasım 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

KKTC’de devam eden ‘milyarder bebek’ davasında Rus büyükelçiliklerinin müdahil olduğu iddia edildi. KKTC’deki Kıbrıs Gazetesi’ne konuşan Rus BKF Bank’ın Yönetim Kurulu Başkanı Olga Mirimskaya’nın avukatı Aleksandr Chernov’un iddiasına göre Rusya; Türkiye ve Güney Kıbrıs’tan İnterpol tarafından aranan Sofiya bebeğin, annesi Olga Mirimskaya’ya verilmesini talep etti.

“Büyükelçilikler bebeği istiyor”
Rusya’nın talebini, Ankara ve Güney Kıbrıs’taki büyükelçilikleri aracılığıyla yaptığı, İnterpol’un aradığı taşıyıcı anne Svetlana Bezpyataya’nın da iade edilmesini istediği belirtiliyor. İddiaya göre Güney Kıbrıs, Rusya’nın bu talebini gayri resmi olarak KKTC’deki ilgili birimlere iletti. Mirimskaya’nın avukatı Chernov, 17 aylık Sofiya bebeğin yasal ve biyolojik annesinin Olga Mirimskaya olduğuna dair belgelere sahip olduklarını söyledi. Chernov, Aralık 2015’te Rum Mahkemesi’nin Svetlana Bezpyataya’nın tutuklanması ve Sofiya’nın gerçek annesine verilmesine karar verdiği için Svetlana KKTC’ye kaçtığını öne sürdü.

“Pasaportu gerçek annesinde”
Adaya gelen bebeğin üvey abisi Arcadiy Golubovich ise yaptığı açıklamada, “Küçük Sofiya’nın hiçbir zaman Ukrayna pasaportu olmadı. Ukrayna pasaportu almak için Ukrayna’da yaşama zorunluluğu var. Son iki yıldır Svetlana Bezpyataya ve küçük Sofiya Ukrayna’ya gitmedi. Svetlana’nın pasaportu almasına imkan yok. Sofiya’nın eski pasaportunu ise Rusya iptal etti. Sofiya’nın gerçek pasaportu biyolojik annesinde. Rus polisi ve İnterpol taşıyıcı anne Svetlana ile bebeğin babası Rus işadamı Nikolay Smirnov için tutuklama emri çıkardı” dedi.

Uzman raporu bekleniyor
Öte yandan Gazimağusa’da tutuklu bulunan ve hem Rusya hem de Ukrayna pasaportlarına sahip olan taşıyıcı anne Svetlana Bezpyataya ise polisten gelecek uzman raporunu bekliyor. Bezpyataya’nın VATAN’a konuşan avukatı Ünver Bedevi, “Ukrayna pasaportunu doğrulayan belgeleri Güney Kıbrıs’taki Ukrayna Büyükelçiliği’nden aldık. Ancak pasaportları incelemeye alan KKTC polisinin vereceği uzman raporunu bekliyoruz. Taşıyıcı anne Svetlana ve bebeğin durumu gelecek raporlara göre belli olacak. Pasaportlar da yanlışlık varsa Svetlana tekrar mahkemeye sevk edilecek” dedi.

NOT: Haberin 1 Kasım 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/milyarder-bebek-icin-elcilikler-devrede–1001702-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.