Milyar dolarlık bebek firarda!

KKTC’ye taşıyıcı annesi olduğu 17 aylık bebekle kaçak geçerken yakalanan Svetlana Bezpyataya kaçırdığı bebeğin gerçek anne ve babası milyarder çıktı. Bebeğin annesinin Rusya’nın en zengin 22. kadını Olga Mirimskaya, babasının ise Rus Ulusal Ödeme Sistemi’nin CEO’su Nikolay Smirnov olduğu öğrenildi. Aile dramının perde arkasına VATAN ulaştı.

28 Ekim 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa
28 Ekim 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Bir hafta önce Mağusa’daki Güvercinlik askeri bölgesinde kucağında 17 aylık bir bebekle KKTC’ye kaçak girmeye çalışırken yakalanan Rus uyruklu taşıyıcı anne Svetlana Bezpyataya’nın kaçırdığı bebeğin gerçek anne ve babasının Rusya’nın en zenginleri arasında yer alan Olga Mirimskaya ve Nikolay Smirnov olduğu ortaya çıktı. Bir aile dramına dönen hikayenin ayrıntılarına VATAN ulaştı.

Rusya’nın en zengin 22. kadını
Forbes Dergisi’ne göre Rusya’nın en zengin 22’nci kadını olan 50 yaşındaki Olga Mirimskaya ilk eşi oligark Alexei Golubovicha’dan ayrıldıktan sonra, 2014’te Stanford’da ekonomi derecesine sahip, altın çocuk olarak gösterilen 28 yaşındaki Nikolay Smirnov’la evlendi. Bu sırada Olga Mirimskaya sahibi olduğu hazır çorba, kahve, çay, cips gibi ürünleri bulunan gıda devi Russky Product OAO’yu yönetiyordu. Genç kocası Nikolay Smirnov ise Rus Pay Pal’ı olarak bilinen Ulusal Ödeme Sistemi Zolotaya Korona’nın CEO’su olarak görev yapıyordu. Ayrıca Olga Mirimskaya şu anda Rusya’nın önemli bankalarından biri olan CBF Bank’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı da yürütüyor.

1 milyon Ruble’ye anlaşıldı
Bir süre sonra genç koca çocuk istedi. Önceki evliliğinden 3 çocuğu olan Mirimskaya, gittiği muayenede normal yolla çocuk sahibi olamayacağını öğrendi. Bunun üzerine çift taşıyıcı annelik yoluyla çocuk sahibi olmaya karar verdi. Moskova’daki Delta Med adlı kliniğe giden çift, daha önce bir kez kendi çocuğunu doğuran ve 4 kez de taşıyıcı annelik yapan 38 yaşındaki Kırım doğumlu Ukrayna vatandaşı Svetlana Bezpyataya ile 1 milyon Ruble (16 bin dolar) karşılığı anlaştı. Svetlana çiftten alınan yumurta ve spermlerle hamile kaldı. Ancak hamilelik sırasında çiftin arası bozulunca Mirimskaya ile Smirnov ayrıldı. Bu kavga gürültünün arasında Svetlana Bezpyataya, 14 Mayıs 2015’te Moskova’da Sofiya adlı kız çocuğunu doğurdu.

Baba taşıyıcı anneyi kaçırdı
Rus medyasının iddiasına göre doğumdan bir hafta sonra bebeğe bakan Svetlana, Nikolay Smirnov’un yönlendirmesiyle ve yardımıyla Rusya’dan kaçtı. Anne Olga Mirimskaya çocuğunu bulabilmek için özel dedektif tuttu. Dedektif Svetlana ve Sofiya’yı Güney Kıbrıs’ta buldu. Olga Mirimskaya’nın çocuğun velayet hakkı ve iadesi için hem Rusya hem de Svetlana’nın kaçtığı Güney Kıbrıs mahkemelerinde dava açtı. Rusya’daki mahkeme Olga Mirimskaya’yı çocuğun velayet sahibi ilan etti. Svetlana Bezpyataya karara itiraz etti. Ama Rusya Yüksek Mahkemesi çocuğun yasal annesinin Olga Mirimskaya olduğuna hükmetti.

Dedektif Güney Kıbrıs’ta buldu
Ancak Mirimskaya’nın tuttuğu dedektif Nikolay Simrnov’un Güney Kıbrıs’ta Svetlana Bezpyataya ile buluştuğunu tespit etti. Yine iddiaya göre Smirnov burada Svetlana’ya lüks bir mercedes araba aldı ve 12 bin dolar para verdi. Ayrıca Svetlana ile kızı için lüks bir daire kiraladı. Buna karşılık Svetlana’dan çocuğun tüm velayetini kendisine bıraktığına dair bir belge aldı. Ancak Rum polisi, Svetlana Bezpyataya’yı insan kaçakçılığıyla suçlayarak dava açtı. Rus mahkemelerinin kararıyla Svetlana ve Sofiya bebek INTERPOL tarafından aranmaya başladı.

DNA testi yalanladı
Olga Mirimskaya, Svetlana’yı sahte taşıyıcı annelik belgeleri düzenlemekle suçluyordu. Svetlana Bezpyataya bu suçlardan sıyırabilmek için Rusya ve Güney Kıbrıs mahkemelerinde çocuğun taşıyıcı değil biyolojik annesi olduğunu ve Nikolay Smirnov ile evlilik dışı bir ilişki yaşadığını söyledi. Bunun üzerine Güney Kıbrıs’ta mahkeme kararıyla DNA testi yapıldı. Test sonuçlandığında Sofiya’nın Svetlana Bezpyataya ait olmadığı ortaya çıktı.

INTERPOL’u atlatmak için KKTC’ye geldi
Bunun üzerine Svetlana Bezpyataya INTERPOL’u atlatabilmek için 21 Ekim Cuma günü tanınmayan ülke statüsündeki KKTC’ye girmeye çalıştı. Yanında bulunan kız bebek Sofiya Mirimskaya’ya erkek elbiseleri giydirerek polisi atlatmaya kalktı. Ancak düzenlenen operasyonla Svetlana Bezpyataya ile onu almaya gelen Nikolas Xhelo, Artemis Hadjivarnavas, Christakis Theofanous ve Nikolas Kyriakou’yu tutukladı. Askeri bölge ve sınır ihlali nedeniyle askeri mahkemede yargılanacak olan Svetlana ile Sofiya bebek kaçırabilecekleri gerekçesiyle Mağusa’da polis gözetiminde kaldıkları otelden alınarak GaziMağusa Polis Müdürlüğü binasında tutuluyor.

28 Ekim 2016 Vatan Gazetesi 12. sayfa
28 Ekim 2016 Vatan Gazetesi 12. sayfa

NOT: Haberin 28 Ekim 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/tasiyici-anneyi-baba-kacirmis–1000452-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.