Milli İHA Bayraktar kabul testlerini tamamladı

Tamamı milli insansız hava aracı Bayraktar TB2, 17-22 Kasım 2014 tarihlerinde Keşan’da konuşlu 4’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı içinde bulunan askeri havalimanında yapılan kabul testlerini başarıyla tamamladı.

25 Kasım 2014 Vatan Gazetesi 11. sayfa
25 Kasım 2014 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

 

Tamamı milli insansız hava aracı Bayraktar TB2, 17-22 Kasım 2014 tarihlerinde Keşan’da konuşlu 4’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı içinde bulunan askeri havalimanında yapılan kabul testlerini başarıyla tamamladı. İlk etapta teslim edilecek 6 adet Bayraktar TB2 İHA, gece, sisli hava düşük görüş, buzlu bulut, havada 83 kilometre hızla esen darbeli rüzgar ve türbülansla karşılaştığı uçuşları başarıyla tamamladı. Bayraktar TB2, 37 kilometre esen darbeli yan rüzgarda otomatik iniş de yaptı. İHA’lar performans uçuşları dışında otomatik taksi, otomatik kalkış, seyir, yarı otonom kullanım, otomatik iniş ve otomatik park işlemleri hatasız bir şekilde Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan gelen heyete sergiledi.

 

30 saat uçabiliyor
Şartnamede 18 bin feet’e 1 saatte çıkması gereken Bayraktar TB2, 38 kg. faydalı yükle 31 dakikada çıktı. Şartname gereği 18 bin feet’te uçması istenen Bayraktar TB2, 22 bin feet’te uçtu. Bayraktar TB2 aynı zamanda 55 kg’ye kadar faydalı yük taşıyabiliyor. Uçuş tavanı 30 saat, 30 bin feet uçacak şekilde geliştirilen ilk milli İHA, dünyada ilk kez kullanılan 3 yedekli uçuşlu sistemi ve yine bir ilk olan elektronik çift sinir ağına sahip. Bayraktar TB2 kabul işlemlerinde bilinmeyen bir özelliğini de sergiledi. Milli İHA uçuş sırasında hem Amerikan Küresel Konumlanma sistemi GPS’i hem de Rus Küresel Uydu Seyir Sistemi GLONASS’ı kullandı.

 

Not: Haberin 25 Kasım 2014 tarihli VATAN Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/milli-iha-kabul-testlerini-gecti-700330-gundem/) okunabilir.

One thought on “Milli İHA Bayraktar kabul testlerini tamamladı

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.