Metrobüs yoluna dalan çılgın hafriyatçı İstanbul’u kilitledi!

Küçükçekmece’de çelik bariyerleri aşarak metrobüs yoluna giren hafriyat yüklü kamyon, sabah saatlerinde yaklaşık 3 saat İstanbul’da ulaşımı kilitledi. 28 yolcunun yaralandığı kazada, faciayı üzerine gelen kamyonu görerek direksiyonu kıran metrobüs şoförü önledi.

8 Haziran 2016 Vatan Gazetesi 7. sayfa
8 Haziran 2016 Vatan Gazetesi 7. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Dün sabah saat 08.30 sıralarında E-5 yolunda Avcılar’a doğru giden hafriyat yüklü bir kamyonun sürücüsü Küçükçekmece’deki Cennet Mahallesi durağında direksiyon kontrolünü kaybederek metrobüs yoluna girdi. Kamyonun çelik bariyerleri aşarak metrobüs yoluna girdiğini ve üzerine geldiğini gören Avcılar-Söğütlüçeşme seferini yapan metrobüs şoförü önce frene basarak yavaşladı, sonrasında ise direksiyonu kırarak çarpışmayı önlemeye çalıştı.

Metrobüs sürücüsü faciayı önledi
Şoförünün fren yapmasına rağmen durmayan kamyonun damperi savrularak metrobüsün ön tarafına girdi. Çarpışmanın etkisiyle hafriyat kamyonunda bulunan taş ve kaya parçaları metrobüsün içine girdi. Metrobüs şoförünün yavaşlaması ve direksiyonu kırması sayesinde olası facia önlenirken, ön tarafı büyük hasar gören metrobüsteki 28 yolcu yaralandı. Kazanın ardından bölgeye çok sayıda ambulans ve kurtarma ekibi gönderildi.

28 yolcu yaralı
Yaralı yolcular çevredeki hastanelere götürülerek tedavi altına alındı. 28 yaralının tedavilesi İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ile Bahçelievler, Esenyurt ve Eyüp devlet hastanelerinde sürüyor. Yaralıların hastanelere kaldırılmasının ardından itfaiye ekipleri metrobüs yolundaki çelik halatları kesti. Bekleyen metrobüsler ise önce E-5’e yönlendirildi. Yaklaşık 250 metre E-5’ten giden metrobüsler sonra kendi yollarına alınarak seferlere devam etti.

İstanbullu yolda kaldı
Kaza yüzünden Avcılar-Cevizlibağ arasındaki metrobüs seferleri iki yönde de durduruldu ve duraklar kapatılarak yolcu alınmadı. İstanbulluların tam işe gidiş saati olması nedeniyle durak önlerinde büyük yığılma oldu. Araçlar hareket etmeyince binlerce İstanbullu metrobüslerden indi ve metrobüs yolunda yürüyerek işyerlerine ulaşmaya çalıştı. Kaza nedeniyle E-5 ve yan yollarda trafik yoğunluğu yüzde 90’nın üzerine çıkarak durma noktasına geldi. E-5’te Cevizlibağ trafiği Beylikdüzü’ne kadar uzadı. Saat 09.50 sıralarında kısa bir süre açılan ancak daha sonra durdurulan seferlerin saat 11.30’da tekrar başlamasıyla trafikteki aşırı yoğunluk normale döndü.

NOT: Haberin 8 Haziran 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/cilgin-hafriyatci-metrobuse-daldi-953626-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.