Mersin aday adayı KKTC’yi karıştırdı!

AKP’den Mersin aday adayı olan KKTC Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay’ın görevinden istifa etmemesi ve propaganda videolarında imamlar, müftüler ve devlet memuru din görevlilerinin yer almasına STK’lar tepki gösterdi.

AKP Mersin milletvekili aday adayı Prof. Dr. Talip Atalay.
AKP Mersin milletvekili aday adayı Prof. Dr. Talip Atalay.

İLKER AKGÜNGÖR 

Seçimler yaklaşırken partilerin aday belirleme süreci de devam ediyor. AKP’den Mersin Milletvekilliği için aday adayı olan KKTC Din İşleri Başkanı Talip Atalay’ın görevinden istifa etmemesi tepkiye neden oldu. Atalay’ın sosyal medyada paylaşılan propaganda videolarında imamlar, müftüler ve Atalay’ın emrinde görev yapan devlet memuru din görevlilerinin yer alması ise ada medyası tarafından din adamları siyasetin göbeğine çekilerek seçim malzemesi oluyor yorumlarıyla karşılandı.

İmamlar destek istiyor
Mersin’deki AKP tabanına yönelik Son Adım Yapım tarafından hazırlanan propaganda videolarında, Din Görevlileri Birliği Başkanı Fahrettin Gündoğdu, DinGör-Sen Başkanı Süleyman Çakır, Lefke Müftüsü Ömer Akın, Gazi Mağusa Müftüsü Mustafa Küçük, Hala Sultan Camii İmamı Şakir Alemdar, Şeyh Nazım Camii İmamı Mehmet Genç gibi isimler yer alıyor. Din adamları videolarda Talip Atalay’ın ‘ne kadar dindar olduğu’, ‘KKTC’de Kur’an Kerim eğitimi başlatan adam’ olduğu gibi özelliklerine vurgu yaparak Atalay’a destek istiyorlar.

Adada tepki
Ada basını ve sendikalar Atalay’ın seçim çalışmalarında din adamlarına yer vermesini eleştirirken, Kıbrıs’ın en büyük sendikası olan Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) ve Kıbrıs Vakıflar İdaresi Yönetim Kurulu Başkanlığı da Talip Atalay’ın Türkiye’de olduğu gibi bürokratlıktan istifa etmemesine tepki gösterdi.

“Din siyasete alet ediliyor”
KTAMS Genel Sekreteri Güven Bengihan’ın yaptığı açıklamada, “KKTC Din İşleri Dairesi Başkanı Talip Atalay’ın, bu görevin başındayken Türkiye’de milletvekili adayı olması ile dinin siyasete alet edilmek istenmesi sendikamız tarafından etik bulunmamakta ve bu hareketi kuruma karşı büyük bir saygısızlık olarak nitelenmektedir” denildi. Sendika hükümetin de sessiz kalmaması gerektiğini açıkladı. Kıbrıs Vakıflar İdaresi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özgü ise Atalay’ın istifa etmemesinin etik olmadığını belirtti: “Atalay’ın görevden ayrılmadan Türkiye’de aday adayı olması doğru değildir. Türkiye’de bir seçime katılıyorsa Türkiye’dekiler ne yapıyorsa onu yapmalıydı.”

Talip Atalay'ı anlatan videolarda bir çok din adamı yer aldı.
Talip Atalay’ı anlatan videolarda bir çok din adamı yer aldı.

 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.