Matematik nefes aldırmadı

TEOG-2’nin ilk oturumunu değerlendiren uzmanlar matematik sorularını zorlayıcı, Türkçe sorularını anlam bilgisi ağırlıklı ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularını ise müfredata uygun ve kolay buldu.

28 Nisan 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa
28 Nisan 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

TEOG-2’den iyi bir sonuç alabilmek için ter döken öğrenciler geçtiğimiz yıllara göre çok daha zor ve seçici sorularla karşılaştı. Uzmanlar klasik TEOG soru tipinin dışına çıkıldığını belirttikleri ve zor soruların sorulduğu matematiğin belirleyici olacağını söyledi. TEOG-2’nin ilk oturumunda sorulan sorular için uzmanların yorumları şu şekilde oldu.

TÜRKÇE
“Dikkatli okuyan kazandı”
Sündüs Demirdağ (Bilfen Ortaokulları Türkçe Bölüm Başkanı)
Türkçe sınavı anlam bilgisi ağırlıklı sorulardan oluştu. Hatalı soru yoktu. Soru köklerini dikkatle okuyan çocuklar bu sınavda zorlanmayacaktır. Özellikle kitapçıklarda A-12, B-6, C-7, D-10’uncu soru, dikkatli okunmadığında yanlış yapılabilecek bir soruydu. Önceki yıllardan farklı olarak A-13, B-11, C-10 ve D-12’de öğrencilerin hem paragraf yorumlama hem de seçenekleri değerlendirirken ‘Edebi Türler’ bilgilerini kullanmaları gerekti.

“Bilgiden çok kavramaya yönelik”
Fen Bilimleri Eğitim Kurumları Türkçe Başkanlığı
“Öğrencilerin algılama-yorumlama becerilerini ölçen anlam bilgisi soruları bu yıl da ‘ağırlıklı kazanım’ oluşturmuş. Sorular; dil ve anlam bütünlüğü yönünden tutarlı, bilgiden çok kavramaya yönelik. Bilgiyi kullanma gücünü ölçmeye yönelik sorulardan oluşan bir mantık egemen.

“Kitap okuyan rahat cevaplar”
Tülay Uğurludural (Bahçeşehir Okulları Türkçe Bölüm Başkanı)
“Dil bilgisi sorularının 2. sınav konularına ait kazanımları içeriyordu. Birkaç soru birden fazla kazanımı ölçtü. Bilgi gerektirmesi nedeniyle ayırt edici olan bu sorular konuya hâkim öğrenciler tarafından rahatlıkla cevaplanabildi. Sınav açık ve anlaşılır sorulardan oluşmakla beraber soruların cevaplanmasında kitap okuma alışkanlığı kazanmanın önemini bir kez daha ortaya koydu.”

MATEMATİK
“Daha zor ve seçici sorular”
Ali Keskin (Bilfen Ortaokulları Matematik Bölüm Başkanı)
Bu yılki matematik sınavı geçen yıllara göre daha zor ve seçici olduğu gibi işlem kabiliyetinin sergilendiği, günlük hayata adapte edilmiş ve aynı zamanda okuduğunu anlamaya yönelik sorulardan oluştu. Geometri soruları, görme keskinliği ve salt konu bilgisi gerektiren, bilgiye ek olarak sonuca ulaşabilmek adına işlem yeteneğine de ihtiyaç duyulan sorulardı. Bunların yanında zamanı doğru yönetebilen öğrencilerin de farklarını ortaya koyacakları bir sınav olduğu düşünüyoruz.

“Olasılık sorusu belirleyici olacak”
Fen Bilimleri Eğitim Kurumları Matematik Bölüm Başkanlığı
“Sorular müfredata uygun. Ancak TEOG’da alıştığımız zorluk derecesinin üzerinde zor ve orta düzey zorlukta sorular vardı. Geometri dışındaki sorular, görsel soru mantığından farklı. Bilgi, yorum ve işlem yapabilme becerisini birlikte kullanarak çözülebilecek özellikte sorular ağırlıktaydı. Klasik TEOG soru tipinin dışına çıkılmış. Olasılık sorusu belirleyici olacak.

“Nefes aldırmayan sorular”
Yahya Cemali (Bahçeşehir Okulları Matematik Bölüm Başkanı)
Matematik soruları zor ve yorucuydu. Müfredat dışından soru gelmedi. Ancak bu güne kadar yapılan merkezi sınavlar içinde en zor sınav buydu. Anlaşılması için birçok kez okunması gereken sorular, işlem yükünün fazlalığı ile birleşince, nefes aldırmayan bir sınav yapısı ortaya çıktı. Bu durum, kontrol yapılabilmesi veya yapılamayan sorulara dönülmesi için kalan zamanı daralttı.”

DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ
“Çalışan karşılığını aldı”
Esra Kızıltaş (Bilfen Ortaokulları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Bölüm Başkanı)
Soru dağılımı “Kaza ve Kader İnancı” ünitesinden 2 soru, “Zekât, Hac ve Kurban İbadetleri” ünitesinden 7 soru, “Hz. Muhammed (sav)’in Hayatından Örnek Davranışlar” ünitesinden 5 soru, “Kuran’da Akıl ve Bilgi” ünitesinden 3 soru, “İslam Dinine Göre Kötü Alışkanlıklar” ünitesinden 3 soru şeklindeydi. Bilgiyi ölçen soruların yanında, öğrencilerimizin muhakeme güçlerini de kullanmalarını gerektiren soruların yer aldığı sınav, kazanımlara uygun nitelikte kaliteli bir sınavdı. Soruları doğru okuyan ve okuduğunu iyi yorumlayan öğrencilerimiz bu sınavdan iyi bir sonuç alabilir.

“Müfredata uygun ve kolay”
Fen Bilimleri Eğitim Kurumları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Bölüm Başkanlığı
“Müfredata uygun ve paragraf ağırlıklı sorular, küçük hikayeler şeklinde yaşanmış olaylara dayandırılarak soruldu. Anlam bilgisi ve yorum gücünü ölçmeye yönelik sorular ağırlıktaydı. Kolay diye nitelenebilecek sorulardan oluşan bir sınavdı.

“Okuma ve anlamayı ölçtü”
Yasemin Arayan (Bahçeşehir Okulları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Bölüm Başkanı)
“Sınavdaki 20 soru beklendiği gibi genelde orta uzunlukta ve günlük hayatla ilişkilendirilmiş metinlerden oluştu. Sorular bilgiyle birlikte okuma ve anlama becerilerini ölçtü.”

“Matematik çok zordu abi!”
TEOG-2’nin ilk oturumunda ter döken öğrenciler 3 dersten girdikleri sınavın ardından soruları değerlendirdi. Sınavdan çıkan öğrencilerin büyük çoğunluğunun ortak görüşü matematik sorularının oldukça zor olduğu yönündeydi. Birçok öğrenci matematik sorularını rahat anlayabilmek için tekrar tekrar okuduğunu belirtti. Öğrenciler soruları çözebilmek için yapılan işlemlerinde süre açısından yetmediğini ifade etti. Öğrenciler ayrıca geometri sorularının da çözümünde normalden fazla süre harcandığını belirtti.

“Çalışan rahat cevaplar”
Öte yandan Türkçe soruları için bir çok öğrencinin görüşü, “çalışan rahat cevapladı” oldu. Öğrenciler bir kaç sorunun akıl karıştırıcı olduğunu ama iyi okuyan ve konulara çalışanların çözebileceği söyledi. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’nde soulan yaşanmış olaylara dayanan sorular ise bir çok öğrenci tarafından diğer sınavlara göre daha kolay bulundu.

28 Nisan 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa
28 Nisan 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 28 Nisan 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buralardan (http://www.gazetevatan.com/matematik-nefes-aldirmadi-olasilik-sorusu-belirleyici-939412-egitim/ – http://www.gazetevatan.com/sorularin-goruntulu-cozumu-bugun-meb-in-sitesinde-939415-egitim/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.