Lozan mazbataları satılıyor!

Son günlerin en önemli tartışma konusu Lozan’ın mazbataları satılıyor. Türkiye’nin 7. Başbakanı ve Lozan Delegesi Hasan Saka’ya ait 1. Lozan Barış Konferansı’nın tutanakları 22 Ekim’de yapılacak müzayede de 15 bin liradan satışa çıkacak.

14 Ekim 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa
14 Ekim 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Son günlerin en tartışmalı gündem maddesi Lozan Antlaşması’na giden yoldaki en önemli belgeler olan 1. Lozan Barış Konferansının mazbataları (tutanakları) satılıyor. Konferansta Türkiye’yi temsil eden İsmet İnönü ve Dr. Rıza Nur’la birlikte üç kişilik heyetin üyesi olan Hasan Saka’ya ait belgeler, Librairie de Pera tarafından 22 Ekim Cumartesi günü The Marmara Pera’da saat 14.30 yapılacak müzayede de 15 bin lira başlangıç fiyatıyla satışa sunulacak.

“Lozan direnişinin belgeleri”
Librairie de Pera Genel Yönetmeni Uğur Güracar, VATAN’a şöyle konuştu: “Türkiye’nin 7. Başbakanı Hasan Saka’ya ait olan bu mazbatalar bize Saka Ailesi’nden geldi. Tutanakların yanında Saka’nın konferansta kullandığı el çantası, fotoğrafları ve kartvizitleri de bulunuyor. Bu tutanaklar Lozan Antlaşmasına giden yoldaki en önemli belgelerden oluşuyor. Çünkü Türk tarafı 1. Lozan Barış Konferansı’nda kayıtsız şartsız tam bağımsızlık için direnerek teklifleri reddetti. İşte bu mazbatalar İsmet İnönü’nün ‘Memleketimi esarete mahkum eden bir vesikaya imza koyamam’ dediği direnişin belgeleridir.”

“8 aylık bağımsızlık mücadelesi”
Uğur Güracar, “Bu mazbatalar 8 ay süren ve tam bağımsızlık isteği nedeniyle çetin geçen müzakereleri anlamak için oldukça önemli. Lozan Konferansı’nda Türkiye, Fransa’yla kapitülasyonlar ve imtiyazlar, İngiltere’yle Musul ve Boğazlar, İtalyanlarla kapitülasyonlar ve kabotaj konularında büyük çatışma içine girdi. Özellikle Yunanistan’la nüfus mübadelesi ve savaş tazminatı hakkında anlaşmazlıklar yaşandı. 4 Şubat 1923’te görüşmeler kesildi. Türkiye ikinci konferansın ardından kendi önerileri doğrultusunda 24 Temmuz 1923’te Lozan Barış Antlaşması’nı imzaladı” dedi.

NOT: Haberin 14 Ekim 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/lozan-mazbatalari-satiliyor-995173-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.