Leyla Abla’yı uğurladık

Türk basının duayeni ‘röportajın kraliçesi’ Leyla Umar, Teşvikiye Camii’ndeki cenaze töreninin ardından toprağa verildi. Umar’ı son yolculuğuna çalışma arkadaşları, meslektaşları gazeteciler, iş, sanat ve siyaset dünyasından bir çok isim uğurladı. Cenazeye Leyla Umar’ın yıllardır konuşmadığı eski eşi yazar Refik Erduran da katıldı.

19 Kasım 2015 Vatan Gazetesi 11. sayfa
19 Kasım 2015 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Pazartesi günü hayatını kaybeden Türk basının duayen isimlerinden ‘röportajın kraliçesi’ olarak tanınan Vatan Gazetesi eski yazarı Leyla Umar’ı (87) son yolculuğuna uğurladık. Umar’ın cenazesi Teşvikiye Camii’nde öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu mezarlığında toprağa verildi. Teşvikiye Camii’ndeki cenaze töreninde taziyeleri oğlu Adnan Ekşigil, gelini Hülya ve torunu Arda kabul etti.

Dostları uğurladı
Leyla Umar’ın cenazesine yıllardır arkadaşı olan bir çok ünlü isim de katıldı. Umar’ı son yolculuğuna uğurlayanlar arasında eski TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Cem-Ümit Boyner, Bülent Eczacıbaşı, Hamdi Akın, Betül Mardin, Halit Kıvanç, Pınar Türenç, Zerrin Arbaş, Aydemir Akbaş, Ferhat Boratav, Nuri Çolakoğlu, Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, Leyla Alaton, eski Turizm Bakanı Ahmet Tan, Prof. Dr. Ufuk Uras, Sezen Cumhur Önal, Tarhan Erdem, Azınlık Cemaat Vakıfları Temsilcisi Laki Vingas, Atilla Dorsay gibi basın, siyaset, iş ve sanat dünyasından bir çok tanıdığı yer aldı.

“Yazıyla özür diledim”
Leyla Umar’ın cenaze törenine bir süre evli kalıp 1977’de ayrıldıktan sonra yıllardır konuşmadığı gazeteci-yazar Refik Erduran da katıldı. Leyla Umar’ın ‘büyük aşkı’ olarak bilinen Refik Erduran, Umar’a yaşattığı zor günler için dün ‘Ruhu suçlarımı bağışlasın” başlıklı bir yazı yazarak af dilemişti. Cenazede konuşan Erduran, “Çok hoş yıllarımız oldu. Ondan sonra ben saçmaladım. O haklı öfkelere kapıldı. Kendisinden özür dilemek istedim yazı yazarak. Bana hakim olan duygu, pişmanlık üzüntü. Her şeyi bir yana bırakıp sevginin ağır bastığı yılları hatırlamaya çalışalım. Bir kez kendisini görmek için Vatan Gazetesi’ne gelmiştim ama görüşemedik. Ama sonradan öğrendim ki bıraktığım nota hem kızmış, hem de çok sevinmiş” dedi.

Küba halkından çelenk
Umar’ın cenazesine katılanlar arasında son dönemde bakımını yapan Filipinli bakıcısı Ani Uduka’da vardı. Leyla Umar’la çok güzel günler geçirdiğini söyleyen Ani Uduka, cenaze süresince gözyaşı dökerek Umar’ın ardından ağladı. Fidel Castro, Nelson Mandela, Bill Clinton, Yaser Arafat, Humeyni, Desmond Tutu, İdi Amin, Prenses Diana, Robert Deniro, Sean Connery, Julio Iglesias ve dünyaca ünlü daha bir çok isimle röportajlar yapan Leyla Umar için Küba Hükümeti de Teşvikiye Camii’ne bir çelenk gönderdi. Daha önce Küba Lideri Fidel Castro’yla röportajlar yapan ve Castro’yu mutfağa sokarak balık pişirten Umar, Castro tarafından ‘Küba halkının dostu’ olarak anılmıştı. Küba Büyükelçiliği’den gönderilen çelenkte ‘Küba Hükümeti’ ve ‘Küba Halkı’ ifadeleri yer aldı.

Bu haberi yazarken: Huzur içinde uyu Leyla Abla
Leyla Abla ile yıllarca bir çok röportaja fotomuhabiri olarak beraber gittim. Onun gazeteciliğe olan tutkusuna, neşeli kahkahalarına, Refik Erduran’a olan kızgınlığına, bir öğretmen gibi meslekle ilgili öğrettiklerine, iyi bir eş seçme ve hastalıklı aşk yaşamama konusundaki uyarılarına ilk ağızdan tanıklık ettim. Bugün ona kızanlar da var biliyorum. Ancak sokak çocukları için yaptıklarına, çektiği üzüntüye ve zor durumdaki bir çok insana ettiği yardımlara da şahit oldum. İş için bazen tartıştık, bazen güldük ama hep ondan bir şeyler öğrendim. Onun gibi büyük işler yapan bir gazeteciyle çalışmaktan gerçekten mutluluk duydum. Bugün onunla yıllarca birlikte çalışan bir meslektaşı olarak son yolculuğunu haberleştirmek de bana düştü. Huzur içinde uyu Leyla Abla.

NOT: Haberin 19 Kasım 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/leyla-abla-yi-ugurladik-885796-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.