Kürtaj skandalında ‘ayrıcalıklı tutuklu’ kavgası

KKTC’de tutuklanan yasa dışı kürtaj zanlısı milletvekili eşi Dr. Rasiha Serdaroğlu ile operasyonları yapan Dr. Fahri Karagözlü’nün hastanede kalması bu isimlere ayrıcalık tanındığı iddiasıyla adada tartışma başlattı.

3 Mart 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa
3 Mart 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

KKTC’de patlayan kürtaj skandalında tutuklu 8 kişiden ikisinin hastanede kalması adada gerginlik yarattı. Bazı STK’lar ve basın hastanede gözetim altında tutulan ve operasyonları yaptığını itiraf eden Ada Hospital’in başhekimi Dr. Fahri Karagözlü ile UBP milletvekili Ergün Serdaroğlu’nun eşi Dr. Rasiha Serdaroğlu’na ayrıcalık tanındığını söyleyerek tepki gösterdi.

Milletvekili eşi yurt dışına sevk edilebilir
İdiaalar üzerine zanlıların tutulduğu Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nin Başhekimi Dr. Ersan Berksel, iki zanlıya da anjiyo yapıldığını, Fahri Karagözlü’de hayatı tehdit eden ritim bozukluğu belirlendiğini söyledi. Rasiha Serdaroğlu’nda da ritim bozukluğuyla birlikte damarlarında ciddi daralma saptanırken, kalbinde daha önce yaşadığı bir hastalığın nüksettiği açıklandı. Dr. Berksel, Serdaroğlu’nun tedavisi için ya KKTC’ye uzman getirilmesi ya da yurt dışına sevk edilmesi gerektiğini söyledi.

“Siyasiler altında kalır”
KKTC Cumhurbaşkanı Ömer Kalyoncu ise, “Hiçbir kişi özel iltimasla hastanelere alınmıyor, mutlaka doktor kontrolü gerektirdiği için oradadırlar, aksi orta yere çıktığı taktirde siyasilerin boynu altında kalır” dedi. KKTC Sağlık Bakanı Salih İzbul ise, “hekimlerin oluşturduğu kurulun verdiği karara uymak durumundayız” diye konuştu. İzbul, Serdaroğlu’nun tedavi için kurul kararıyla yurt dışına sevk edilebileceğini söyledi.

Banka hesapları inceleniyor
Açıklamalar tepki gösteren bir çok kişi sosyal medyada Dr. Fahri Karagözlü’nün hayati tehlikesi varsa tutuklanmadan 1-2 gün önce nasıl ameliyatlara girdiğini merak ettiğini sordu. Öte yandan mali polis, zanlıların banka hesapları ve para transferlerini incelemeye aldı. Alınan bilgiye göre ‘Suç gelirleri aklanmasının önlenmesi yasası’ kapsamında zanlıların mal varlıklarının dondurulması için çalışma başlatıldı.

NOT: Haberin 3 Mart 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/kurtaj-skandalinda-ayricalikli-tutuklu–920634-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.