Köşk’ten uzakta bir yıl

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bugün Çankaya Köşk’ünden ayrıldığı birinci yılı doldurdu. Gül, bu sürede başsavcılıkta ifade verdi, kendi adına vakıf kurdu ve bir çok uluslararası toplantıya katıldı.

28 Ağustos 2015 Vatan Gazetesi 16. sayfa
28 Ağustos 2015 Vatan Gazetesi 16. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 28 Ağustos 2014’te görevini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a devretmesinin üzerinden bir yıl geçti. Bu sürede önceki emekli Cumhurbaşkanlarından farklı bir profil çizen Gül, siyasetin gündeminden düşmedi. Siyasete dönecek mi dönmeyecek mi sorularının altında Abdullah Gül, bir yılı tamamladı.

Vakıf kurdu, ifade verdi!
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, devir teslim töreninde kısa bir süre sonra; hakkında daha önce açılan ve dondurulan kayıp trilyon davasıyla ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek ifade verdi. Merkezi özel bir şirketten kiralanarak Ayazağa Kasrı olan ve kendi ismini taşıyan bir vakıf kurdu. Gül buluşmalarına da devam etti. İş dünyasından, siyasetten, bürokrasiden, STK’lardan, akademiden, basından, sanat ve spor dünyasından yüzlerce kişiyle bir araya geldi.

“Türk tipi başkanlık olmamalı”
Bu dönemde Türk basınına bir röportaj vermemiş olsa da siyasete dönüp dönmeyeceği ve dönem dönem gündeme ilişkin yaptığı açıklamalar tartışıldı. Özellikle ‘Türk tipi başkanlık olmamalı’ çıkışıyla, dış politika tavsiyeleri ve koalisyonun kurulmasına dair değerlendirmeleri ön plana çıktı. Gül’e yabancı basının da ilgisi yoğundu. El-Hayat, Al-Şark, Azerbaycan Basın Ajansı ve Almanya’dan Süddeutsche Zeitung gazetelerine röportaj verdi.

Zirvelerde konuştu
Dışişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı döneminde uluslararası alanda faal olan Cumhurbaşkanı Gül, Kanada, İngiltere, Suudi Arabistan, Katar, Azerbaycan, Almanya ve Kazakistan’a seyahatler gerçekleştirdi. Pek çok zirve ve konferansta konuşma yaparak bölgesel ve küresel sorunlar hakkında görüşlerini ve çözüm önerilerini dile getirdi. Bu toplantılar arasında Halifax Güvenlik Zirvesi, Chatham House Diyalog toplantısı, 18. Avrasya Ekonomi Zirvesi, Financial Times Türkiye Zirvesi, Aspen Bakanlar Forumu ve Nizami Gencevi 3. Küresel Paylaşımlar Zirvesi ön plana çıktı. 11. Cumhurbaşkanı Gül, ayrıca Project Syndicate, Horizons dergisi gibi yayın organları için bölge sorunları hakkında makaleler kaleme aldı.

Twitter’da 6.7 milyon takipçi
Cumhurbaşkanlığı döneminde sosyal medyayı en aktif kullanan devlet ve siyaset adamı olan Gül, devir-teslim sonrasında da bu şekilde hareket etti. Twitter üzerinden gündeme ilişkin mesajlarını vermeye devam eden Gül’ün takipçi sayısı 28 Ağustos 2014’te 4 milyon 781 bin iken bir yılın sonunda 6 milyon 674 bine yükseldi. Facebook’taki takipçi sayısı da yine aynı dönemde 1 milyon arttı. Fotoğrafa merakı herkes tarafından bilinen Gül’ün İnstagram hesabı ise bir yılda 15 bin takipçi artarak 133 bine çıktı.

NOT: Haberin 28 Ağustos Ağustos 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/kosk-ten-uzakta-bir-yil–858482-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.