Korkmuyoruz, dönmüyoruz!

Teröre en güzel cevap
Sultanahmet Meydanı’ndaki saldırının ardından dün turistler tarihi meydanı yalnız bırakmadı. Meydana gelen genç yaşlı her ülkeden turist Türkiye’yi yalnız bırakmayarak destek mesajı verdi: “Terör özgürlüklerimizi kısıtlamak istiyor. Korkmamalıyız. Teröre karşı birlikte durmalıyız.”

14 Ocak 2016 Vatan Gazetesi 13. sayfa
14 Ocak 2016 Vatan Gazetesi 13. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ
FOTOĞRAFLAR: İLKER AKGÜNGÖR

Sultanahmet Meydanı’nda 10 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından İstanbul’da bulunan her ülkeden turist tarihi meydana geldi. Genç, yaşlı demeden bebekleriyle Sultanahmet’e akın eden turistler Türk halkıyla tek yürek oldu. Hayatını kaybeden Almanların vatandaşları dahil bir çok turist terör saldırılarının dünyanın her ülkesinde yaşandığını belirterek Türk halkını yanında olduğunu söyledi. Dünyanın her yerinden gelen insanlar, “Terör hayatımızı ve özgürlüklerimizi kısıtlamak istiyor. Teröre karşı korkmadan bir arada durmalıyız” dedi.

Almanya'dan gelen Ann-Sofie Abel ve Lena Voss.
Almanya’dan gelen Ann-Sofie Abel ve Lena Voss.

“Teröre şans vermemeliyiz”
Saldırıda hayatını kaybeden 8 Alman’ın vatandaşı Uluslararası İlişkiler okuyan 20 yaşındaki Ann-Sofie Abel ve Lena Voss şöyle konuştu: “Köln’den İstanbul’a Pazartesi gecesi geldik. Türkiye çok güzel bir ülke. Boğaz’ı gezmek ve eğlenceli vakit geçirmek için geldik. İstanbul büyüleyici bir şehir ve insanlar dost canlısı. Saldırı aynı Paris’te olduğu gibi terörün acımasız yüzünü gösterdi ve gibi bizi çok üzdü. Burada insanlar yaşıyor. Onların hislerini biliyoruz ve acılarını paylaşıyoruz. Biliyoruz korkuyorlar ama terörizme şans vermemeliyiz. Dünkü patlamaya rağmen normal hayat devam ediyor. Bu, teröristlere karşı verilecek en güzel mesaj.”

Turistler saldırının yaşandığı Dikilitaş etrafına karanfiller, güller, Alman futbol takımlarının atkilari ve ülkelerine ait semboller bıraktı.
Turistler saldırının yaşandığı Dikilitaş etrafına karanfiller, güller, Alman futbol takımlarının atkilari ve ülkelerine ait semboller bıraktı.

“Tatilimizi yarıda kesmeyeceğiz”
Ayasofya’nın önünde sırtlarında 2 yaşındaki kızları Leoni ile gezerken karşılaştığımız Almanya’dan gelen mühendis Jürgen Selfert (35) ve eşi Julia (35) ise şöyle konuştu: “Türkiye’ye Pazar günü geldik. Bu kesinlikle bir trajedi. Başka insanlarında başına gelebilir. Teör din, dil,ırk tanımıyor. Saldırı olduğunda olay yerine 10 dakika uzaklıktaki otelimizdeydik. Kızımız Leoni de yanımızda olduğı için çok korktuk. Ama Türkiye güvenli bir ülke. Bu yüzden bir an bile tatilimizi yarıda kesip Almanya’ya geri dönmeyi düşünmedik. Önemli olan teröre karşı korkmadan bir arada durabilmemiz.”

Olay yerine gelenler karanfil bıraktı.
Olay yerine gelenler karanfil bıraktı.

“Teröristler hayatımızı ve özgürlüklerimizi kısıtlamak istiyor”
İspanya’da mütercimlik okuyan İspanyol Gemma Alejos (19) ve arkadaşı Çinli Min Mai Hu (25) yaşananları şöyle değerlendirdi: “İspanya’da yıllarca ETA teröründen çok çektik. Terör dünyanın her şehrini vurabilir. Biz saldırı olduğunda Kapadokya’daydık. Burayı merak ettiğimiz için hemen İstanbul’a geldik. Endişelendik ve korkuyoruz. Ama teröristler zaten bunu hedefliyor. Terör eylemleri hayatımızı yok etmek ve özgürlüklerimizi kısıtlamak istiyor. Buna izin vermemek için korkmamalıyız ve sokaklardan çekilmemeliyiz. Türkiye’nin yanındayız.”

Saldırıda yaşamını yitirenlerin anısına karanfillerden kalp yapıldı.
Saldırıda yaşamını yitirenlerin anısına karanfillerden kalp yapıldı.

“Saldırılara yenilmemeliyiz”
Brezilya’dan dört gün önce gelen fizyoteropist Ariana Pilar Rosa (32) ve Avustralyalı öğretmen arkadaşı Jack Leslie (28) duygularını şöyle anlattı: “Çok üzgünüz. İnsanların yaşam hakkını ellerinden alan bir trajedi yaşandı. Ortadoğu, Avrupa, ya da Meksika gibi her yerde terör eylemleri yaşanıyor. Her gün saldırılar oluyor. Önemli olan bu faşist saldırılara karşı yenilmememizdir.”

Sultanahmet'teki canlı bomba saldırısında hayatını kaybedenler için bir çok kişi dua etti.
Saldırıda hayatını kaybedenler için bir çok kişi dua etti.

“Terörün vatanı yok”
Kazakistan’dan gelen Gabid ve Jibek Utegenov ile Satzham ve Kalina Kaiskicaniyev ise şöyle konuştu: “Bizden çok ülkemizdeki akrabalarımız korktu ve biz aradı. Onlara korkulacak bir şey olmadığını söyledik. Terörün vatanı yok. Hayatta başımıza her şey gelebilir. Hayatını kaybedenlere dua ediyoruz. Bizi çok iyi ağırlayan Türklere sevgilerimizi gönderiyoruz. Programımızı kesmeden turumuza devam edeceğiz.”

Kazakistan'dan gelen Gabid ve Jibek Utegenov ile Satzhan ve Kalina Kaiskicaniyev.
Kazakistan’dan gelen Gabid ve Jibek Utegenov ile Satzhan ve Kalina Kaiskicaniyev.

Güney Kore’den dua etmeye geldiler
Sultanahmet Meydanı’nda yaşanan patlamanın ardından vatandaşlar olay yerine ölenlerin anısına karanfiller bıraktı. Patlamanın gerçekleştiği Dikilitaş’ın demir korkuluklarına ise Alman futbol takımlarından Bayern Münih, Borussia Dortmund, Werder Bremen ve Schalke 04’ün atkıları asıldı. Bu atkıların yanına konulan Türk Milli Takımı’na ait atkı da acının hepimizi vurduğunu vurguladı. Öte yandan Güney Kore’den Türkiye’ye ziyarete gelen Katolik rahibe grubu hayatını kaybedenler ve yaralananların iyileşmesi için dua etti. Güney Koreli rahibelerin Türkiye’ye gezmek için geldiği ancak patlamayı öğrendikten sonra özellikle Sultanahmet’e gelerek dua etmek istedikleri öğrenildi.

Güney Koreli Katolik rahibe grubu saldırının gerçekleştiği Dikilaştaş'a gelerek hayatını kaybedenler ve yaralananlar için dua etti.
Güney Koreli Katolik rahibe grubu saldırının gerçekleştiği Dikilaştaş’a gelerek hayatını kaybedenler ve yaralananlar için dua etti.

NOT: Haberin 14 Ocak 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/korkmuyoruz-donmuyoruz–904724-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.