Komutan milli İHA’yı uçurdu

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, silahlandırılan milli İHA Bayraktar TB2’yi Batman’da inceledi. Ünal, incelemede milli İHA’yı bir süre uçurdu.

15 Ocak 2016 Vatan Gazetesi 16. sayfa
15 Ocak 2016 Vatan Gazetesi 16. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal geçtiğimiz ay Roketsan tarafından üretilen UMTAS füzesiyle yapılan atış testini yüzde yüz isabetle geçen milli İHA Bayraktar TB2’yi Batman’da inceledi. Orgeneral Ünal, tamamen Türk mühendisleri tarafından geliştirilen milli İHA’yla ilgili son çalışmalar hakkında brifing aldı.

Bayraktar’ı kullandı
Geçtiğimiz Ekim ayında Kuzey Irak, Metina’daki PKK hedeflerini savaş uçağıyla uçarak vuran Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, incelemede Bayraktar TB2’yi eğitim sırasında bir süre kullandı. Orgeneral Ünal’ın projeyi geliştiren mühendislerden öncelikli olarak savaşan, muharip bir İHA istediği öğrenildi.

Silahlandırma çalışmaları anlatıldı
Projeyi yürüten Baykar Makina Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, “Tüm komutanlarımız en başından beri projeye sahip çıkıyor. Ancak Orgeneral Abidin Ünal 2000’li yıllarda Hava Harp Okulu Komutanı’yken maket uçak gövdesine ilk milli güdüm sistemi taktığımızdan beri projeyle çok yakından ilgilendi ve çalışmalarımıza destek verdi. Kendisine Bayraktar TB2 ile ilgili son gelişmeleri ve silahlandırma çalışmalarını anlattık” dedi.

NOT: Haberin 15 Ocak 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/komutan-milli-iha-yi-ucurdu-905136-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.