‘Kolesterol hapı kullanan hapı yuttu’ kitabını yazdı!

Amerikalı ünlü hekim David Bronstein yeni yayınlanan ‘Statin Felaketi’ adlı kitabında kolesterol hapı kullanan 100 kişiden sadece birinin yararını gördüğünü söylüyor. Bronstein, kolesterol ilaçlarının kanser, ALS ve kalp yetersizliği gibi birçok ciddi yan etkisi olduğunu savunuyor.

24 Mart 2015 Vatan Gazetesi 4. sayfa
24 Mart 2015 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Tıp dünyasında bir süredir devam eden kolesterol ilaçlarının faydalı olup olmadığı yönündeki tartışma büyüyor. Amerikalı ünlü hekim Dr. David Bronstein, yeni yayınlanan ‘The Statin Disaster’ (Statin Felaketi) adlı kitabında kolesterol ilaçlarını yerden yere vuruyor. Kolesterol hapı olarak bilinen statinlerin ilaç endüstrisi tarihinin en kazançlı ilaçları olduğunu belirten Bronstein, Amerikalı yetişkinlerin yüzde 28’inin düzenli olarak statin kullandığını belirtiyor.

“Kimse bu ilaçları almamalı”
David Bronstein şok bir haber verdiğini söylediği kitabında statin kullananların yüzde 99’unun ne kalp ne de uzun yaşama bakımından hiçbir fayda görmediğini iddia ederek, “Statinlerin piyasadan çekilmesi ve hiç kimsenin bu ilacı almaması gerektiğini düşünüyorum” diyor. Statinlerin HMG CoA redüktaz enzimini zehirlediğini belirten ünlü doktor, ilaç kullananların bu yüzden bir dizi biyokimyasal problem yaşadığını söylüyor. Problemler arasında Ko-enzim Q10 seviyeleri ve DNA hatalarını, kas hasarı ve zayıflığını önleyen önemli maddelerin üretiminin azalması olduğu belirtiliyor.

“Kalp krizi riskini yüzde 1 azaltıyor”
Statinlerin ALS, meme kanseri, konjestif kalp yetersizliği, kas zayıflığı, beyin disfonksiyonu ve nörolojik hastalıklar gibi ciddi yan etkileri olduğu konusunda ısrarlı olan Bronstein, sonuçları en iyi olan araştırmalarda bile bu ilaçları 3-5 yıl sürekli kullanan kişilerde kalp krizi riskini sadece yüzde 1 oranında azaltabileceğini söylüyor. Kolesterol seviyesinin 55 yaşın üzerindeki kişilerde azaltılmasının parkinson ve alzheimer dâhil çok ciddi hastalıklara yol açtığını hatta yaşlılıkta yüksek kolesterolün hayatı uzattığını gösteren bazı araştırmalara atıf yapıyor. Dr. Bronstein, konvansiyonel tıbbın çok pahalı ve çok fazla yan etkiye yol açan etkisiz ilaçlara dayandığını belirtse de, karşıt görüşteki birçok doktor bu tip açıklamalar yüzünden ilaçları bırakan hastaların özellikle kalp sağlığı konusunda zarar göreceğini söylüyor.

NOT: Haberin 24 Mart 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/-kolesterol-hapi-kullanan-hapi-yuttu-kitabini-yazdi-752925-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.