KKTC’den İngiltere’ye 5 ayda yürüdü

KKTC’deki Barış Gücü’nde görev yapan İngiliz Yüzbaşı Ed Lloyd Owen, 4 bin 500 km uzaktaki evine 5 ayda yürüyerek döndü. Owen 2 ayda geçtiği Türkiye’de camilerde ve sahillerde uyudu. En çok başı boş vahşi köpekler ve benzin istasyonlarındaki kötü yemeklerden şikayet etti.

7 Eylül 2015 Vatan Gazetesi 6. sayfa
7 Eylül 2015 Vatan Gazetesi 6. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Kıbrıs’ta Yeşil Hat’ta bulunan BM Barış Gücü’nde geçici görevlendirilen İngiliz Yüzbaşı Ed Lloyd Owen (34), Mart sonunda sözleşmesinin sona ermesinin ardından KKTC’den 4 bin 500 km’lik yolu yürüyerek gitti. Owen 5 ay süren yolculukta 11 ülkeden geçti. İngiliz Gaziler Derneği yararına yürüyen Owen, 25 bin Sterlin bağış topladı. Owen, 5 aylık yolculuğu boyunca yollarda en çok korktuğu olayların Türkiye’de karşılaştığı başı boş vahşi köpekler, 44 dereceye varan sıcaklık ve İtalya’daki sarhoş gençler olduğunu söyledi.

“Camiler ve sahillerde uyudum”
Haftanın 6 günü, günde 25 kilometre yürüyen Owen, KKTC’den sonra geçtiği Türkiye’de Mersin, Antalya, Toros Dağları, Denizli ve Ege’den Yunanistan’a geçti. Owen, Çanakkale Savaşı’nın 100’üncü yılında Gelibolu’da İngiliz ve Anzak mezarlıklarını ziyaret etti. Ed Lloyd Owen yaklaşık 2 ay geçirdiği Türkiye’deki günlerini şöyle anlattı: “Geceleri camilerde, kilisede, sahilde, bir Çingene karavanı ile lüks ve oldukça döküntü otellerde uyudum. Terörden çok uzaktaydım. Geçtiğim her ülkede olduğu gibi yolculuk sırasında bir çok Türk arkadaşım oldu. Çok destek verdiler ve çok samimiydiler. Arkadaş olduğum Türkler bir çok kez yemek ısmarladı. Galonlarca Türk çayı, kahvesi, şarap ve bira içtim. Yol boyunca tüm benzin istasyonlarında durdum. Ancak istasyonlardaki yemekleri hiç bir insan yememeli. Ben onun için oralarda hep hazır pizza yedim.”

NOT: Haberin 7 Eylül 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/kktc-den-ingiltere-ye-5-ayda-yurudu-861496-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.