Kimliksiz kurbanlara yeniden yüzlendirme yapılacak

Ankara’daki hain saldırıda kimliği belirlenemeyen kurbanlar için uzmanlar ‘yeniden yüzlendirme’ çalışması yapacak. Yeniden yüzlendirmenin ardından kimliklerin tespit edilmesi bekleniyor.

14 Ekim 2015 Vatan Gazetesi 12. sayfa
14 Ekim 2015 Vatan Gazetesi 12. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Ankara’daki hain saldırı sonrası Adli Tıpta bulunan cesetlerden kimlikleri belirlenemeyen 7 kişinin kimlik tespiti için plastik giydirme uzmanları tarafından yeniden yüzlendirme yapılacak. Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serhat Gürpınar yapılacak işlemi şöyle anlattı: “Yüzdeki yumuşak dokular ağır travmalar veya çürüme ile yüzün tanınmayacağı durumlarda kalan yumuşak dokudan arındırılmış kafatasına ‘Fasiyal Rekonstrüksiyon’ (Yeniden yüzlendirme) işlemi yapılıyor. Kafataslarına kil ya da başka plastik maddelerle yumuşak doku giydiriliyor. Yüzümüzdeki kemik dokularının belirli noktalarında yumuşak doku kalınlıkları belli sapmalarla standarttır. Bizim Türkiye’de uyguladığımız standartlara uygun kalınlıklara göre plastik yöntemlerle Adli Tıp Kurumu’nda kafataslarına yumuşak doku giydirmesi yapıldıktan sonra saç, sakal, kirpik, kaş ekleniyor. Sonra bu yüzlerin fotoğrafları çekilip ölü yakınlarına, ‘bu sizin yakınınıza benziyor mu’ diye gösteriliyor. Eğer benziyorsa DNA örnekleri alınarak inceleme yapılıyor. ”

“Özel uzmanlar yapıyor”
Prof. Dr. Gürpınar, Adli Tıp’ın çalıştırmayı hızlandıracağını belirtiyor: “DNA incelemesi örnekleme grubunu daraltmak için yapılan bir işlem. Kuvvetli şüphelilere yakınlarından alınacak örneklerle zaten DNA karşılaştırması yapılacaktır. ‘Fasiyal Rekonstrüksiyon’ (Yeniden yüzlendirme) işlemi normal şartlarda daha uzun sürmekle birlikte bu alanda uzmanlaşmış kişiler tarafından bir-iki gün içinde de yapılabilecek bir işlem. Bunun dışında ayrıca özel bir yazılımla kafatasına bilgisayarda da yeniden yüzlendirme yapılıyor. Bu da çok kısa sürede en fazla bir gün içinde bitirilebilecek bir uygulamadır. Ayrıca eğer yüzde tanınmasına yardımcı olacak yumuşak doku varsa, iki boyutlu olarak yani resim olarak eksik yerler tamamlanarak kimliklendirme yapılabiliyor.”

NOT: Haberin 14 Ekim 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/kimliksiz-kurbanlara-yeniden-yuzlendirme-873629-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.