Kıbrıs’ta üniformalı resepsiyon krizi!

ABD Kıbrıs Büyükelçisi Doherty’nin Türk tarafında verdiği resepsiyona Türk askerlerinin ilk kez üniformayla katılması krize dönüştü. Rum basını ABD’nin BM kararlarını çiğnediğini ve Doherty’nin Dışişleri Bakanlığı’na çağrılacağını yazdı. Milliyetçi Rumlar ise Büyükelçi Donerty’nin adayı terk etmesini istiyor.

14 Kasım 2015 Vatan Gazetesi 17. sayfa
14 Kasım 2015 Vatan Gazetesi 17. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

ABD’nin Kıbrıs’a yeni atanan Büyükelçisi Kathleen Ann Doherty geçtiğimiz 5 Kasım’da KKTC’de Lefkoşa Merit Otel’de bir tanışma resepsiyonu düzenledi. Resepsiyona davet edilenler arasında Rum tarafınca ‘işgalci’ olarak görülen Türk Ordusu’nun mensupları yani Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral İlyas Bozkurt, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Erhan Uzun ve askeri yetkililer de yer aldı. Komutanlar ve askeri heyet resepsiyona şimdiye kadar yapılan benzer organizasyonlarda olduğu gibi sivil olarak değil üniformalarıyla katıldı.

Tanımaya yönelik adım
İşte ne olduysa bundan sonra yaşandı. Rum basını ‘üniformalı’ Bozkurt ve Doherty’nin tokalaştığı görüntüleri abartarak bunun KKTC’yi tanımaya yönelik adımlardan biri olduğunu iddia etti. Milliyetçi gazeteler Büyükelçi Doherty’nin, üniformalı Türk askerlerinin elini sıkmasını ‘kabul edilemez’ bularak adayı terk etmesini istedi. Rumlar, Doherty’nin bu hareketle BM Güvenlik Konseyi’nin KKTC’nin tanınması ve ayrılıkçığa karşı her türlü yardımı veya kolaylığı yasaklayan 541/83 ve 550/83 sayılı kararlarını ihlal ettiğini iddia ediyor. Rum Kesimi Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis ise konuyla ilgili girişimlerin sürdüğü açıkladı. ABD Elçiliği ise krizi yatıştırmak için yayınladığı açıklamada, “ABD Elçiliği, Kıbrıs’a yönelik politikasında değişiklik olmadığını güçlü bir şekilde tekrar teyit eder” dedi.

Kerry’nin gezisi iptal edildi
10 Kasım’da konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner ise, “ABD, Kıbrıs’ta Türk güçlerini işgalci olarak tanımlamaya devam ediyor” dedi. Toner, TSK mensuplarının resepsiyona üniforma ile katılmalarıyla ilgili soruya ise “Bu bizim onaylayabileceğimiz bir davranış değil. Bu durumu Türk otoritelerine sormanızı öneririm” diye cevap verdi. Şimdi Ada’da Rum Dışişleri’nin Büyükelçi Doherty’yi bakanlığa çağırarak açıklama isteyeceği belirtiliyor. Ancak daha da ilginci tartışmalar sürerken ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin 14 Kasım’da Rum tarafına yapacağı ziyaret Suriye krizi gerekçe gösterilerek iptal edildi.

Rumlara mesaj
Öte yandan kriz KKTC’de aynı etkiyi yaratmadı. Türk tarafında yapılan yorumlara göre üniformalı katılım Rumlara ‘Çözüm sürecini ilerletmeleri gerektiği, eğer mevcut durum devam ederse böyle görüntülerle daha sık karşılaşabileceği” mesajı verdi. TSK’dan ise konuya dair bir açıklama yapılmadı. Ancak önümüzdeki dönemde yapılacak benzer bir etkinliğe Türk askerlerinin özellikle üniformasız katılımının istenebileceği de konuşuluyor.

NOT: Haberin 14 Kasım 2015 tarihli Vtan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/uniformali-resepsiyon-krizi-884163-dunya/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.