‘Kelimelerin efendisi’ni uğurladık

Önceki gün tedavi gördüğü hastanede 88 yaşında hayatını kaybeden Türk basınının duayen ismi, ‘kelimelerin efendisi’ gazeteci-yazar Çetin Altan, İstanbul’da toprağa verildi.

24 Ekim 2015 Vatan Gazetesi 5. sayfa
24 Ekim 2015 Vatan Gazetesi 5. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Türk basının duayen ismi olan ve ‘kelimelerin efendisi’ olarak anılan gazeteci-yazar Çetin Altan sonsuzluğa uğurlandı. Önceki gün tedavi gördüğü Fatih Üniversitesi Maltepe Tıp Fakültesi Hastanesi’nde solunum yetmezliği ve septik şok nedeniyle 88 yaşında hayatını kaybeden Çetin Altan için ilk tören saat 11.00’de ‘Şeytanın gör dediği’ adlı köşe yazdığı Milliyet Gazetesi’nin Çağlayan’daki binasında yapıldı.

Milliyet’in önünde tören
Milliyet Gazetesi önündeki törene Altan’ın oğulları Mehmet Altan, Ahmet Altan, kızı Zeynep Bakan, torunları Sanem Altan, Kerem Altan, Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Demirören, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila ve gazete çalışanları katıldı. Burada anılan Altan, çalışma arkadaşlarından helallik alındıktan sonra Teşvikiye Camii’ne uğurlandı.

Arkadaşları uğurladı
Teşvikiye Camii’nde cenaze törenine basın, edebiyat, siyaset, iş ve sanat dünyasından bir çok isim katıldı. Cenaze törenine katılanlar arasında Altan’ın yakın arkadaşı eski CHP Genel Başkanı Altan Öymen, CHP Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin, Sezgin Tanrıkulu, Akif Hamzaçebi, HDP Milletvekilleri Hasip Kaplan, Garo Paylan, Altan Tan’ın yanı sıra DİSK Başkanı Kani Beko, Bülent Eczacıbaşı, Gençay Gürsoy, Ercan Karakaş, Kadir İnanır, Halit Kıvanç, Demet Akbağ, Bedri Baykam, Sezen Cumhur Önal, Yaşar Okuyan gazeteciler Asaf Savaş Akat, Şükran Soner, Nebil Özgentürk, Murat Belge, Bekir Coşkun, Coşkun Aral, Hasan Cemal, Cengiz Çandar, Can Dündar, Cengiz Aktar, Nazlı Ilıcak, Derya Sazak gibi birlikte çalıştığı arkadaşları da yer aldı.

En zor veda
Sevenleri ve arkadaşlarının katıldığı cenaze töreni Teşvikiye Camii’nde ciddi bir yoğunluk yaşamasına neden oldu. Burada Altan’ın oğullar Ahmet Altan, Mehmet Altan ve kızı Zeynep Bakan taziyeleri kabul etti. Altan’ın çocukları tek tek cenaze başına gelerek babalarına veda ettiler. Altan Ailesi fertlerinin oldukça üzgün olduğu gözlendi.

“Babasını kaybetmeyen anlayamaz”
Cenazede çok üzgün olduğu görülen ve Altan Öymen’e sarılarak bir süre ağlayan Altan’ın kızı Zeynep Bakan, “Sizlerle bir yere kapanıp aylarca konuşmam lazım. Sizin istediğiniz türden benim bir şey söyleyecek durumum yok şu anda. Duygularım çok karışık. Bir yandan inanamıyorum… Babamdı. Babasını kaybetmeyenler şu anda beni anlayamazlar” diye konuştu.

“Çok iyi bir babaydı”
CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin de Altan ailesine başsağlığı dileyerek, “Yakın tarihimizin çok önemli bir şahsiyeti, iyi bir yazar, iyi bir edebiyatçı ve iyi bir siyasetçiydi. Aynı zamanda çok iyi bir babaydı. Demokrasi ve özgürlük konusundaki mücadelesi hiç unutulmayacak” diye konuştu. Çetin Altan’ın cenazesi, Cuma namazın ardından kılınan cenaze namazına müteakip Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

24 Ekim 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa
24 Ekim 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 24 Ekim 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/sonsuzluk-kutuphanesinin-en-guzel-rafina-yolculuk-877067-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.