Eşi, oğlunu da alıp DEAŞ’a katılan Ramazan Bozkurt: “Her patlamada içim cız ediyor”

Geçtiğimiz yıl iki yaşındaki oğluyla DEAŞ’A katılarak Suriye’ye giden Hülya Tuba Bozkurt’un eski eşi Ramazan Bozkurt, “Bir yıldır oğlum Yiğit Alp’ten haber alamıyorum. Kokusu burnumda tütüyor. Her patlamada içim cız ediyor. Evladıma kavuşmak için tek umudum Allah” dedi.

20 Ekim 2016 Vatan Gazetesi 10. sayfa
20 Ekim 2016 Vatan Gazetesi 10. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Karaman’da aşçılık yapan Ramazan Bozkurt’un (27) çalışmak için gittiği Dalaman’da tanışarak evlendiği eski eşi Hülya Tuba Bozkurt (28) geçtiğimiz yıl bu tarihlerde çiftin küçük çocuğu olan iki yaşındaki Yiğit Alp’i alarak kayıplara karıştı. Genç kadın bir kaç hafta sonra eski kocasına ulaşarak DEAŞ’a katıldığını ve Suriye’nin Rakka kentinde yaşadığını söyledi. Ailesine çarşaflı yeni halinin fotoğraflarını yayınlayan genç kadın basına konuşan Ramazan Bozkurt’a başı açık eski fotoğraflarını yayınlattığı için kızdı.

Resmini bile göremedi
Eşinden ayrılmış olan Ramazan Bozkurt ise çiftin evliliğinden olan ilk çocukları Mehmet Emin (8) ile yaşamaya devam ediyor. Ramazan Bozkurt emniyetten, Başbakan ve Cumhurbaşkanı dahil devletin tüm kademelerinden çocuğuna kavuşabilmek için yardım istedi. Ancak geçen bir yıllık süreçte oğlunun yeni bir resmini bile göremedi.

“Savaş başladığından beri endişeliyim”
VATAN’ın konuştuğu Ramazan Bozkurt geçen bir yıllık süreçte yaşananları şöyle anlattı: “Oğlumdan bir yıldır hiç haber alamadım. Hülya annesiyle irtibatta ama onlardan da sağlıklı bilgi alamıyorum. Savaş başladığından beri endişeliyim. Her bomba atıldığında, patlama haberi geldiğinde içim cız ediyor. Annesinin söylediğine göre Hülya hala Rakka’daymış. Ama kesin bir bilgimiz yok. Ben şu anda elim kolum bağlı bekliyorum. Bu hususta devletimiz dahil kimseden yardım göremedim. Devlet benim artık umudum değil. Devletten yardım talep etmiyorum. Çünkü güvenimi yitirdim. Benim oğluma kavuşabilmek için tek umudum Allah. Oğlumun kokusu burnumda tütüyor.”

“Benden para istedi”
Ramazan Bozkurt en son 6 ay önce eski eşinin kendisinden para istediğini söylüyor: “Emniyete burada kaldığı yerleri, kullandığı yolu, Türkiye’den çıkmadan önce yaptıklarını iletmiştim ama emniyetten de ilgi görmedim. Son olarak 6 ay önce yine Whatsapp’tan bana, ‘Ben buradan kurtulmak istiyorum. Bombalar düşüyor. Çocuk çok korkuyor’ şeklinde mesaj attı. Bende tamam seni kurtarayım dedim. Buradan Suriye’ye dönen kişilerle irtibata geçtim. Benden para istedi. Amacı muhtemelen para sızdırmaktı. Çünkü buradan giden Suriyelilerle görüşmek istememiş, telefonlarına ve mesajlarına cevap vermemiş. Bir daha da hiç bir iletişim olmadı. Daha önce kullandığı Facebook hesabını da kapattı.”

“Çocuğumu babasız bırakamam”
Ramazan Bozkurt, Rakka’ya şu karışıkla gitmenin mümkün olmadığını belirtiyor: “Gittiği günlerde ben kocasıyım diyerek beni Whatsapp üzerinden arayan olmuştu. Ama orada nasıl yaşadıklarını bilmiyorum. Ben sadece çocuğumu istiyorum. Ben gitmek isteyenin önüne engel değilim. Ama çocuğumun oradaki sefalete sürüklenmesi beni çok üzüyor. 8 yaşındaki abisi Mehmet Emin hep kardeşini soruyor. Ben Rakka’ya gidemem. Gidersem muhtemelen dönüşüm olmaz. Oradaki durumu bile bile buradaki çocuğumu da bile bile babasız bırakacak değilim.”

NOT: Haberin 20 Ekim 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/her-patlamada-icim-ciz-ediyor-997355-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.