Karaciğeriyle kızına can oldu

Doğuştan safra yolları ve safra kesesi olmayan 9 aylık Esma Çapat, babasından alınan karaciğer parçasının nakledilmesiyle hayata ikinci kez merhaba dedi. Esma bebek, babası Salih Çapat, “Kızım gözümün önünde eriyip gidiyordu. Kızıma karaciğerimle tekrar yaşam verdiğimde dünyalar bizim oldu” dedi.

30 Nisan 2018 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Mardinli Çapat ailesinin 4. çocuğu Esma, doğum sarılığı ile dünyaya geldi. Doğum sarılığının geçmemesi üzerine Seyhan ve Salih Çapat çifti bebeklerini kontrol için doktora götürdü. Doktorlar detaylı tetkik yapılması için Esma bebeği Diyarbakır’da bir hastaneye sevk etti. Diyarbakır’da yapılan tetkiklerde Esma bebeğin safra yolları ve safra kesesi olmadan dünyaya geldiği belirlendi. Diyarbakır’daki testlerin ardından Esma bebeğin ameliyat edilmesine karar verildi. Ameliyatın ardından kızının sarı renginin yine değişmediğini söyleyen Salih Çapat (30), “Ameliyattan sonra tedavinin devamı için bir süre daha Diyarbakır’da kaldık. Biz rengiyle birlikte sağlığının da düzeleceğini sanıyorduk ama kızımın durumunda bir değişiklik olmadı. Doktorlar tek çarenin kızımın karaciğer nakli olması gerektiğini söyledi” dedi.

“Değil karaciğerimi canımı bile veririm”
“Kızım gözlerimin önünde eriyip gidiyordu” diyen Salih Çapat, Mardin’e dönerek nakil için araştırmalara başladı. Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. K. Yalçın Polat ile temasa geçen Çapat ailesi İstanbul’a gelerek detaylı tetkikleri yaptırdı. Salih Çapat’ın karaciğerinin kızı Esma için uygun olduğunu belirlendi. Prof. Dr. Polat ve ekibinin gerçekleştirdiği operasyonla Salih Çapat’ın karaciğerinden alınan parça Esma bebeğe nakledildi. Ameliyat sonrası tedavinin daha iyi yapılabilmesi için Çapat Ailesi İstanbul’a yerleşti. Salih Çapat, “Kızımı kaybetme korkusu içimizi kemiriyordu. Ameliyattan önce acaba iyi olacak mı? Diye gözümüze uyku girmiyordu. Doktorlar karaciğerimin uygun olduğunu söylediğinde dünyalar benim oldu. Kızım için karaciğerimi değil canımı veririm. Şükürler olsun şimdi her şey yolunda” diye konuştu.

“Nakil için kilo aldırdık”
Esma’ya babasından alınan karaciğerin parçasını nakleden Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. K. Yalçın Polat, “Esma, bilier atrezi denilen doğuştan safra yolu olmadan dünyaya gelmiş. Daha önce safra yolunun açılması için porto-enterostomi denilen ameliyatı geçirmiş. Ancak ameliyat amacına ulaşamayınca aile bize başvurdu. Hastanede kontrol altına alındığında kilosu çok düşüktü. 3.8 kg. olan ağırlığını nakil için uygun olan kiloya getirebilmek için bir süre beslenme programları uygulandı. Ağırlığı 4,5 kg’ye ulaşınca babasının karaciğerinden alınan küçük bir parça Esma’ya nakledildi” dedi.

30 Nisan 2018 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 30 Nisan 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan () okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.