Kamilet Vadisi’ndeki HES’in lisansı iptal edildi

Arhavi’de ‘cennet’ olarak tanınan Kamilet Vadisi’nde yapılmak istenen Taşlıkaya HES’in lisansı Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından iptal edildi.

1 Haziran 2015 Vatan Gazetesi 5. sayfa
1 Haziran 2015 Vatan Gazetesi 5. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Artvin’in Arhavi İlçesi’nde bulunan dünyanın önemli doğal yaşamı koruma alanları arasında gösterilen Kamilet Vadisi’nde çevreciler HES projelerine karşı bir zafer daha kazandı. Eyner Enerji üretim A.Ş. tarafından yapılmak istenen Taşlıkaya HES projesine karşı Arhavi Doğa Koruma Platformu (ADOKOP) öncülüğünde, uzun bir süredir hukuk mücadelesi veriliyordu. Firma, 2009 yılında Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) verdiği üretim lisansı doğrultusunda vadide inşaata başlamak için ÇED olumlu kararı aldı.

Yol için imar planı
ADOKOP bileşenleri tarafından bu karara karşı açılan dava, o dönem yeni kurulan Danıştay 14. Dairesi’nin oluşturduğu içtihat gereğince, ‘Artvin Valiliği’nde asılan ilandan sonra altmış gün içinde dava açılmadı’ gerekçesiyle reddedildi. ADOKOP üyeleri bu kez başlatılmak istenen sondaj yolu inşaatına karşı, ‘sondaj ulaşım yolları için de imar planının gerekli olduğunu’ belirterek Rize İdare Mahkemesi’nde dava açarak, başlatılan yol inşaatını ‘imar planı olmadığı’ gerekçesiyle durdurdu. Bu karar bu anlamda verilen ilk karar olarak içtihat oluşturdu.

Mahkeme imar planına dur dedi
Arhavi’deki tüm sivil toplum örgütleri, Kamilet Vadisi’nde HES yapılmasına karşı çıkarak ‘Yeşil Birlik’ olarak adlandırılan örnek bir koalisyon oluşturdu. Ancak bu koalisyonun içinden ayrılan bazı belediye meclis üyeleri firmanın sunduğu imar planını onaylayınca inşaat yeniden başladı. Bunun üzerine ADOKOP üyeleri onaylanan imar planlarının ÇED Raporu ile uyuşmadığı gerekçesi ile tekrar iptal davası açtı. Rize İdare Mahkemesi ise geçtiğimiz günlerde verdiği örnek kararla Taşlıkaya HES’e ait imar planını iptal etti.

Lisansı iptal edildi
Yapımcı firmanın bu süreçte maddi sıkıntılar içine girdiği iddia edildi. Şirket yeni bir imar planı için çaba göstermedi. Bunun üzerine Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) geçtiğimiz günlerde proje inşaatı için verilen toplam altı yıllık süre dolduğu gerekçesi ile Taşlıkaya Regülâtörü ve HES Projesi’nin lisansını iptal etti. Kamilet Vadisi’nde ilk kez bir HES lisansı iptal edilirken, karar bölge halkı tarafından sevinçle karşılandı.

Türkiye’de 1487 HES yapılıyor
Munzur Doğal Yaşamı Koruma Derneği’nin DSİ Genel Müdürlüğü’nden aldığı rakamlara göre Türkiye’de 31 Aralık 2014 itibariyle 1487 HES projesi bulunuyor. Şu anda tamamlanıp kullanılan 503 HES bulunurken, 143 HES inşaatı ise devam ediyor. Önümüzdeki süreçte yapılması planlanan baraj ve HES sayısı ise toplamda 841 olarak biliniyor. Projelerin hayata geçmesiyle birlikte çevreciler yaşanacak susuzluk nedeniyle yüz binlerce kişinin yaşadığı yerden göç etmek zorunda kalacağını belirtiyor.

NOT: Haberin 1 Haziran 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/kamilet-vadisi-ndeki-hes-in-lisansi-iptal–797050-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.