Jetpa mağdurlarının son umudu Caprice otelleri

Fadıl Akgündüz’e ait Jetpa’dan alacağı olan mağdurlar için bir umut ışığı doğdu. Jetpa’nın iflası kesinleştiğinde mağdurlar Akgündüz’ün akrabalarının yönettiği Caprice otellerinden paralarını talep edebilecek

9 Kasım 2014 Vatan Gazetesi 5. sayfa
9 Kasım 2014 Vatan Gazetesi 5. sayfa


İlker AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

 

Jetpa mağdurlarının kazandığı ancak tahsil edemediği davalara ilişkin alacakların tahsili amacıyla mağdurlar adına Jetpa Holding A.Ş. ve Fadıl Akgündüz aleyhine yapılan icra takibi şirketin iflas sürecini başlattı. Avukat Dr. Acun Papakçı tarafından temsil edilen yaklaşık 200 mağdurdan davası sonuçlanan yaklaşık 100 kişiye 5 milyon Euro’yu geçen alacaklar Fadıl Akgündüz ve Jetpa Holding A.Ş. tarafından ödenmedi. Avukat Dr. Papakçı mağdurlardan toplanılan paraların holdingte tutulmadığı, bu şirket üzerinden yine Akgündüz kontrolünde olan alt şirketlere para aktarıldığını belirtiyor. Papakçı, işadamı ve akrabalarının ortağı ve yöneticisi olduğu Caprice Gold Otelcilik ve Pazarlama Sanayi Ticaret A.Ş. ve Caprice Gold Gayrimenkul Yatırım ve Turizm İnşaat Ltd. Şti. aracılığı ile ‘Caprice’ adı altında birçok yatırım yapılarak Caprice Termal, Caprice Gold ve Caprice Maldivler yatırımcılara pazarlandığını ifade etti.

 

İflas kararı ilan edilecek
Mağdurların Fadıl Akgündüz ve Jetpa Holding A.Ş.’den tahsil edemedikleri alacaklarını “tüzel kişilik perdesinin aralanması teorisi” uyarınca organik bağ içinde bulunan bu şirketlere yöneltecekleri öğrenildi. Bunun için şirketin iflasının gerçekleşmesi gerekiyor. Bu nedenle mağdurlar geçtiğimiz aylarda Jetpa Holding’in iflası için icra takibi başlattı. Borcun ödenmemesi üzerine Bakırköy 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde iflas davası açıldı. Mahkeme 14 Ekim 2014’te yapılan son duruşmada iflas talepli takibin kesinleştiğine dair ilan verilmesine karar verdi. Jetpa Holding A.Ş.’nin iflas etmesi kesinleşince mağdurlar alacaklarını Caprice adını kullanan şirketlerden talep edecek.

 

Yeni mağdurlar olacak
Ancak bu gelişme “Caprice Gold” adıyla Bayrampaşa’da yapılan projenin teslim ve kira gelirlerini bekleyen diğer yatırımcıların mağduriyetini büyütecek. Akgündüz geçtiğimiz Haziran’da Gezi Parkı eylemleri, 17 Aralık Operasyonu, Soma faciası, Anayasa Mahkemesi Başkanı ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı’nın konuşmaları yüzünden piyasanın olumsuz etkilendiğini ve kira gelirlerini ödeyemediğini yatırımcılara gönderdiği bir mektupla ilan etmişti. Mağdurlar adına konuşan Acun Papakçı, “Fadıl Akgündüz’ün yargı kararı ile kesinleşmiş milyonlarca TL borcunu yıllardır ödememesine rağmen, basında yeni yatırımlar pazarlamak suretiyle binlerce kişiden milyonlarca TL toplamasına izin veren devlet kurumları da bu mağduriyetten sorumludur. Gerektiğinde zararlar bu kurumlardan da talep edilecektir” dedi.

 

Not: Haberin 9 Kasım 2014 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/jetpa-magdurlarinin-son-umudu-caprice-otelleri–695217-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.