“İyi yaşasınlar istedik, meğer ölüme götürmüşüz!”

Antalya açıklarında, yasa dışı yollardan Avrupa ülkelerine geçmek isterken teknelerinin batması sonucu can veren Suriyeli 5 çocuk, dün toprağa verildi. Faciadan sağ kurtulan anne Zeynep ile baba İdris Reşid, “Bu acıya nasıl dayanacağız? Keşke biz ölseydik” diye ağladı.

8 Haziran 2018 Vatan Gazetesi 1. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR – ÇAĞDAŞ ULUS / VATAN

Demre’ye bağlı Kekova Geyikova Adası’nın 2,5 deniz mili güney batısında, geçen pazar günü saat 02.22’de, bindikleri teknenin sonucu hayatını kaybeden Suriyeli 5 küçük kardeş, dün İstanbul Esenyurt’taki Bilal-i Habeşi camiinde kılınan cenaze namazının ardından sonsuzluğa uğurlandı. Deniz kazasında çocuklarını kaybedip hayatta kalan baba İdris ve Zeynep Reşid’in feryatları yürekleri dağladı.

En küçüğü 3, en büyüğü 13 yaşında
Derin (13), Dilo (10), 8 yaşındaki ikizler Şiyar ve Dijvar (8) ile 3 yaşındaki Emine Reşid’in cenazeleri, Antalya’da Adli Tıp Kurumu morgundan alınarak havayoluyla İstanbul’a getirildi. Beş kardeşin cenaze namazı, hiç bekletilmeden öğlen namazından önce Esenyurt’taki Bilal-i Habeşi Camii’nde kılındı. Kardeşlerin cenazeleri daha sonra defnedilmek üzere Kilyos Mezarlığı’na götürüldü.

DEAŞ’tan kaçtılar
Cenaze namazı sırasında baba İdris Reşid ayakta durmakta zorlanırken anne Zeynep Reşit’in feryadı yürekleri dağladı. Tabutların başında uzun süre gözyaşı döken baba İdris Reşid, VATAN’a yaptığı açıklamada, “Suriye’de savaş başladığında DEAŞ yaşadığımız Afrin’i ele geçirince ülkemizden ayrılmak zorunda kaldık. Türkiye’ye gelerek Hatay’ın Kırıkhan ilçesine yerleştik. Akrabalarımız da İstanbul Esenyurt’ta hayatta tutunmaya çalıştı. Ben Hatay’da şoförlük ve işçi çavuşluğu yaparak, aileme bakmaya çalıştım. Günlük çalıştığım işlerde elime 30-40 TL geçtiği için geçinemiyorduk” dedi.

Adam başı 1.500 Euro
Baba İdris Reşid, yaklaşık 6 yılda biriktirdiği ve akrabalarından aldığı para ile insan kaçakçılarıyla anlaştı: “Uzun süre düşünüp Avrupa’ya gitmeye karar verdim. Amacım çocuklarımın hayatını kurtarmaktı. Yunanistan’a gitmek için bir şebekeyle kişi başı 1500 Euro’ya anlaştım. 5 çocuğum, işim ve kendim için toplamda 10 bin 500 Euro (55 bin TL) ödedim. Paranın bir kısmını yaklaşık 6 yılda biriktirdiklerimden, bir kısmını ise akrabalarımdan karşıladım.”

“Baba kurtar diye bağırıyorlardı”
Zar zor konuşabilen acılı baba İdris Reşid kaçış sırasında yaşadıklarını VATAN’a şöyle anlattı: “Demre’den Yunanistan’a gitmek için bize tekne verdiler. Ama yanımızda tekneyi kullanan biri yoktu. Tekne bize teslim edilirken sadece kısa bir eğitim verip, gösterdikleri yöne doğru gittiğimizde 10 dakika sonra Yunanistan’da olacağımızı söylediler. Teknede tanıdığımız iki çocuklu bir aile ile birlikte toplam 19 kişi vardı. Ancak yola çıktıktan 2 saat sonra tekne alabora oldu. Hepimiz suya gömüldük. Çocuklarımı kurtarmak için yüzmeye başladım. Çocuklarım çığlık çığlığa ‘Baba kurtar’ diye bağırıyordu ama kurtaramadım. Denize batıp çıkarken sadece eşimi gördüm. Karımla denizin üstünde bulduğumuz bir bidona sarıldık. Yaklaşık 5 saat dalgalarla mücadele ettik. Hava aydınlandığında Sahil Güvenlik gelerek eşimi ve beni kurtardı ama çocuklarımız artık yoktu.”

“Bu acıya nasıl dayanacağız?”
“Çocuklarım yerine keşke biz ölseydik” diyen anne Zeynep Reşid ise “Beş çocuğumuz daha iyi şartlarda yaşasın diye bu yola çıktık. Ama bu yol ailemizin sonu oldu. Onlara yeni bir hayat kurmak isterken meğer ölüme götürmüşüz. Bu acıya nasıl dayanacağız?” diye konuştu.

8 Haziran 2018 Vatan Gazetesi 11. sayfa

NOT: Haberin 8 Haziran 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan halie buradan (http://www.gazetevatan.com/-iyi-yasasinlar-istedik-olume-goturmusuz–1173146-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.