İştipol’da 65 yıl sonra ilk dua

Balat’ta bulunan tarihi İştipol Sinagogu 65 yıl sonra ilk kez bir ayine ev sahipliği yaptı. Türk Musevi Cemaati Hahambaşı İsak Haleva’nın yönettiği sabah duasına Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh’le birlikte bir grup Musevi katıldı.

8 Ocak 2016 Vatan Gazetesi 5. sayfa
8 Ocak 2016 Vatan Gazetesi 5. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Edirne’de 46 yıl sonra ibadete açılan Büyük Sinagog’tan sonra Türk Musevi Cemaati için büyük anlamı bulunan Balat’taki İştipol Sinagogu’da 65 yıl sonra ibadete açıldı. Bu sabah yapılan açılışta Türk Musevi Cemaati Hahambaşı İsak Haleva’nın yönettiği sabah duasına (Tefila) Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh’le birlikte bir grup Musevi Cemaati mensubu ile Cemat Vakıfları Temsilcisi Laki Vingas da katıldı.

El yazması Tevrat getirildi
İştipol Sinagogu’nun 65 yıl sonra tekrar ibadete açılması bazı ritüellerin yerine getirilmesiyle gerçekleşti. Sabah saatlerinde önce sinagogun manevi anlamda bir ibadet yeri olabilmesi için el yazması bir Tevrat törenle içeri getirilerek, ‘Ehal’ denen ve doğuya bakan dolaba kondu. Tevrat’ın konulduğu Ehal (dolap) Musevi inanışında maddi dünyadan kutsala geçişi simgeleyen bir kapı olarak görülüyor. Ehal ancak bu sabahki gibi özel günlerde açılıyor. El yazması Tevrat’ın yerleştirilmesinin ardından günde 3 kez yapılan ‘Tefila’ sabah duası olarak gerçekleştirildi.

Dualar devam edecek
Türk Musevi Cemaati Hahambaşı İsak Haleva ve Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh’in konuşma yaptığı açılış töreninde Balat’ta yaşayan ve İştipol Sinagogu’nun bugüne kadar ayakta kalması için büyük çaba sarfeden Korin Suryano’ya sembolik bir hediye verildi. Edinilen bilgiye göre aradan geçen 65 yılda oldukça eskiyen sinagogda bundan sonra dualar düzenli olarak yapılacak. Ancak İştipol Sinagogu’nun kısa vadede renovasyon görüp görmeyeceği yapılacak çalışmayla belirlenecek.

“Bugün bayram günü”
Sabah duasından sonra bir konuşma yapan Hahambaşı İsak Haleva, “Bu yüce yeri yaşatmak için görev bize düşüyor. Bu ve tüm dua evlerine Tanrı’ya güzellikleri ve merhametine teşekkür etmek için gelelim. Yurdumuzda ve dünyada barış hakim olsun. Bugün bir bayram günü. Bayram günü için Tanrı neşelenin der. İşte bizde bu dua evine neşe içinde gelip dualarımızı edelim” dedi.

Padişah fermanıyla yapıldı
İştipol Sinagogu, 1694 yılında Sultan II. Ahmed’in fermanıyla Makedonya’nın İştip kentinden İstanbul’a göç eden Yahudiler için yapıldı. Bir yangında kullanılmaz hâle gelen sinagog, 1899’da Sultan II. Abdülhamid tarafından yayınlanan yeni bir ferman ile ahşap olarak yenilendi. Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun 16 Eylül 1987 tarih ve 3618 sayılı kararı ile tescil edilip koruma altına alınan sinagog, günümüze kadar ibadete kapalıydı.

NOT: Haberin 8 Ocak 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/istipol-da-65-yil-sonra-ilk-dua-902613-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.