İstikamet Münbiç

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Şimdiki safha Münbiç” sözlerinin ardından TSK destekli ÖSO güçleri, ABD destekli YPG’nin hakim olduğu Münbiç’e ilerlemeye başladı. ÖSO güçleri bir çok köyü ele geçirirken bölgede bulunan iki Esad Rejimi askeri yakalandı. Münbiç’in batısında şiddetli çatışmalar devam ediyor.

3 Mart 2017 Vatan Gazetesi 9. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz gün DEAŞ’tan temizlenen El Bab’ın ardından “Şimdiki safha Münbiç” demesiyle birlikte TSK destekli ÖSO güçleri, PKK’nın Suriye kolu YPG’nin hakim olduğu Münbiç’e doğru ilerlemeye başladı. ÖSO birlikleri, ABD’den Silah, zırhlı araç ve asker yardımı alan YPG’nin kontrol ettiği bazı köyleri de ele geçirdi.

Köyler geri alındı
ÖSO güçleri içinde savaşan farklı grupların sözcülerinin yaptığı açıklamalara göre Münbiç’in batısındaki Ulaşlı, Tel Turin, Karah, Umia, Büyük ve Küçük Fikha köyleri YPG’den alındı. Ancak Al Bakki, Kirhoyuk, Bughaz ve Abu Hayj köylerinde çatışmaların sürdüğü bildiriliyor. Öte yandan Tel Turin’in yaklaşık 1 km uzaklıktaki bölgedeki en büyük köylerden biri olan Arima’da da YPG ve ÖSO arasında şiddetli çatışmalar devam ediyor.

YPG’ye verilen zırhlı vuruldu
ÖSO bileşenlerinden Fatih Sultan Mehmet Tugayı, El Bab’ın güney doğusundaki Küçük Fikha köyünde iki Esad rejimi askerinin esir aldığını yayınladığı fotoğrafla duyurdu. TSK destekli ÖSO güçlerinin Ebul Hacı köyü yakınında ABD tarafından YPG’ye verilen bir zırhlı aracı vurarak imha ettiği belirtildi. ÖSO birliklerinin YPG’ye ait hedefler dışında zırhlandırılmış bir iş makinesini de imha ettiği ifade ediliyor.

“Bir an önce evlerini geri almak isityorlar”
Savunma uzmanları Münbiç’e doğru ilerlemenin diğer nedeninin ÖSO bünyesindeki Arap savaşçılar olduğunu söylüyor. ÖSO birliklerinde Münbiçli bir çok savaşçı bulunuyor. Bu savaşçılar memleketlerine yaklaştıkça evlerine ulaşabilmek için Münbiç’e doğru büyük bir istekle ilerliyor.

ABD desteği sürüyor
Öte yandan Fırat’ın batısında Münbiç’te sıkışan YPG’ye ABD’nin yeni zırhlı Humvee araçlar verdiği bildiriliyor. YPG militanları araçların fotoğrafını yayınladı. YPG’li teröristlere destek vermek için Münbiç batısında konumlanan ABD’li askerler, kuzeydeki Sacur Nehri yakınında konvoy olarak ilerlerken görüntülendi. YPG’ye yakın siteler ise Münbiç’in güney doğusunda kalan Teşrin’de 4 bin YPG’linin hazır bekletildiğini iddia etti.

Münbiç: Arap ve Türkmen şehri
Savaştan önce yaklaşık 100 bin kişinin yaşadığı Münbiç’in çoğunluğunu Araplar oluşturuyor. Osmanlı İmparatorluğu, Halep’e bağlı şehre 93 Harbi sonrası Kafkasya’dan gelen Çerkesleri yerleştirdi. Arapların dışında şehirde önemli bir Türkmen nüfus ile ve Kürtler de yaşıyor. Halep’in önemli Türkmen yerleşimlerinden biri olarak bilinen Münbiç; önce DEAŞ, ardından YPG tarafından işgal edildi.

3 Mart 2017 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 3 Mart 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/oso-cok-sayida-koyu-ele-gecirdi-1044352-dunya/ ve http://www.gazetevatan.com/ypg-mevzilerini-esad-devraldi–1044350-dunya/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.