İstanbul’dan bayram göçü!

Mega kent İstanbul tatil göçü yaşıyor. Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılınca yaklaşık 5 milyon İstanbullu şehirden ayrılarak tatile çıktı. 3’te 1’i boşalan İstanbul’da trafik yoğunluğu yaşanmazken, şehrin en gözde yerleri bile boş kaldı.

24 Eylül 2015 Vatan Gazetesi 2. sayfa
24 Eylül 2015 Vatan Gazetesi 2. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR /  VATAN HABER MERKEZİ

Bayramın başlamasıyla birlikte 15 milyon nüfusa sahip İstanbul boşaldı. Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılmasının ardından önce memurlar ve öğrenciler, daha sonra ise düne kadar özel sektör çalışanları İstanbul’u tatil için terk etti. Son 6 günde yaklaşık 5 milyon İstanbullu evlerinden ayrılarak şehrin 3’te 1’inin boşalmasına yol açtı.

1 milyon kişi otobüsle gitti
Toplu taşımacılıkta en büyük yükü yine şehirler arası otobüsler çekti. Ek seferlerle günde 2 bin 500 otobüsün çıktığı Büyük İstanbul Otogarı’ndan her gün yaklaşık 150 bin tatilci otobüsle ayrıldı. Sektör temsilcileri 18 Eylül Cuma gününden arefe gününe kadar yaklaşık 1 milyon otobüsle tatile ve sevdiklerinin yanına koştuğunu belirtti.

Uçaklar tıklım tıklım
Diğer yandan uçaklarda da yer kalmadı. THY ve özel havayolları toplamda 233 ek sefer koyarak artan yolcu talebini karşılamak için çaba sarf etti. Günlük giden yolcu hacmi 80 bin kişi olan Atatürk Havalimanı ile günlük giden yolcu hacmi 30 bin kişi civarında olan Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan geçtiğimiz cumartesi günü itibariyle her gün 110 bin kişi uçakla seyahat etti. Bayrama tatilinin başladığı 18 Eylül Cuma akşamından itibaren yaklaşık 600 bin İstanbullu yurt içi ve yurt dışı uçuşlarla tatile çıktı.

3 milyon bayramcı kendi aracıyla
Bayram tatiline kendi aracıyla gidenler için daha net bir rakam ortaya çıkmadı. Ancak geçtiğimiz bayram tatilinde tam 1 milyon 63 bin araç İstanbul’dan çıkış yapmıştı. Kurban Bayramı tatilinin daha uzun olduğu göz önüne alındığında uzmanlar en az 1 milyon aracın yolcularıyla İstanbul’dan ayrıldığını belirtiyor. Uzmanlara göre her araçta ortalama 3 yolcu seyahat etti. Bu şekilde hesaplandığında ise İstanbul’dan kendi otomobiliyle yaklaşık 3 milyon kişi tatile çıktı.

İstanbul boşaldı
Otobüs, uçak ve kendi aracıyla tatile çıkanlara trenler ve deniz araçlarını kullanan vatandaşlar eklendiğinde yaklaşık 5 milyon İstanbullunun ayrılarak tatile çıktığı belirtildi. İstanbul’un hiç bir noktasında trafik yoğunluğu yaşanmazken, bir çok AVM bomboş kaldı. Taksim, Eminönü, Bakırköy gibi yoğun olan bölgelerde bayram alışverişi olmasına karşın meydanların normal günlere göre daha boş kaldığı gözlendi.

Dönüş çile olacak
Uzmanlar İstanbul’dan tatil için ayrılanların şehri parça parça terk ettiğini ancak dönüşlerin özellikle tatilin sona erdiği cumartesi öğleden sonra ve pazar günü yaşanacağını belirtiyor. Özellikle pazartesi günü okulların açılacak olması nedeniyle dönüş yolundaki yoğunluğun beklenenden fazla olacağı ifade ediliyor. Uzmanlara göre özellikle pazar günü İstanbul’a dönüş süresinin yaklaşık 2 kat uzayabilir. Ulaştırma sektörü temsilcileri diğer deyişle 6 saatte tamamlanan Ankara-İstanbul yolculuğunun yaklaşık 12 saate bile çıkma ihtimalinin olduğuna dikkat çekiyor. Bu nedenle bazı İstanbulluların tatillerini uzatarak pazartesi ve salı günü şehre dönmesi bekleniyor.

NOT: Haberin 24 Eylül 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nda yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/istanbul-dan-5-milyon-kisi-bayram-tatiline-gitti–866933-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.