İstanbul’da Sofya bebek operasyonu!

Oligark Rus anne ve babanın alabilmek için savaştığı 18 aylık Sofya bebek, biyolojik annesi Olga Mirimskaya’ya verildi. Taşıyıcı anne İstanbul’a indiğinde İnterpol gözaltına aldı. Sofya bebek, Atatürk Havaalanı’nda avukatlarıyla bekleyen üvey abisine teslim edildi. Abi ve bebek, baba Nikolay Smirnov’un kaçırma ihtimaline karşı Çeçenistan lideri Kadirov’un korumaları eşliğinde Moskova’ya götürüldü. Sofya bebeğin Moskova’ya dönüşü ve annesiyle ilk buluşması Rus televizyonlarında canlı olarak yayınlandı.

3 Kasım 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa
3 Kasım 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Rusya’nın en zenginleri arasında yer alan BKF Bank Yönetim Kurulu Başkanı Olga Mirimskaya (52) ile Rusya Ulusal Ödeme Sistemi Zolotaya Korona’nın eski CEO’su Nikolay Smirnov (30) arasında yaşanan bebek savaşanın kazananı anne Olga Mirimskaya oldu. Dün sabah 05.45’te taşıyıcı anne Svetlana Bezpyataya (40) ve Sofya bebek, KKTC’de bekleyen baba Smirnov’a ait uçağa bindirilmeden tarifeli seferle Türkiye’ye sınır dışı edildi.

Havaalanında teslim edildi
Yaklaşık bir saat sonra Türkiye’ye inen taşıyıcı anne Svetlana Bezpyataya, Atatürk Havalimanı’nda Interpol tarafından gözaltına alındı. Svetlana’dan alınan 18 aylık Sofya ise havalimanında avukatlarla birlikte bekleyen üvey abisi olan film yapımcısı Arcadiy Golubovich’e teslim edildi. Gözaltına alınan taşıyıcı anne Svetlana Bezpyataya hakkında çocuğu alıkoyduğu için soruşturma açıldı. Yurtdışına çıkış yasağı konulan Svetlana Bezpyataya adli kontrolle serbest bırakıldı.

Kadirov’dan koruma
Edinilen bilgiye göre üvey kardeşini almak için Rus avukatlar ile KKTC’ye gelen Arcadiy Golubovich burada mafyadan ciddi ölüm tehditleri aldı. Bunun üzerine anne Olga Mirimskaya, iyi tanıdığı Çeçenistan Devlet Başkanı Ramzan Kadirov’dan yardım istedi. Ramzan Kadirov ise bebek ile abisinin Moskovaya sağ salim getirilebilmesi için koruma ekibi yolladı. Kadirov’un korumaları abi ve Sofya bebeğe Rusya’ya inene kadar eşlik etti.

Dönüşü canlı yayınlandı
Dün yerel saatle 19.00 sularında Moskova’daki Sheremetyovo Uluslararası Havaalanı’na inen Sofya Mirimskaya ve Arcadiy Golubovich’i anneleri Olga Mirimskaya, aile dostları ve Cumhurbaşkanlığı İnsan Hakları Konseyi Genel Sekreteri Jana Lantrova karşıladı. Anne Mirimskaya tam 17 ay sonra tekrar bebeğine sarılarak hasret giderirken sevinç gözyaşları döktü. Rus televizyonları büyük yankı uyandıran Sofya bebeğin dönüşünü ve havalimanında annesiyle buluşmasını ise canlı olarak yayınladı.

“Velayet biyolojik annenin”
Olayı değerlendiren ünlü ceza hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen, “Çocuğun velayet hakkı biyolojik annenindir. Taşıyıcı anneyi de anne sayarak TCK 234/1 maddesine göre işlem yapılmış. Cezası 6 ay ile 2 yıl arasındadır. Kadın olduğu için tutuklama yasağı var. Adli kontrol kararı doğru. Eğer insan kaçırmaya sokup hürriyeti tahditten işlem yapılsaydı 109. maddeden 2 ile 10 yıl arasında ceza ile yargılanacaktı. Taşıyıcı anne çocuğu kendi rızasıyla teslim ettiyse etkin pişmanlıktan cezası 3’te 2 oranında düşer” dedi.

3 Kasım 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa
3 Kasım 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 3 Kasım 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/istanbul-da-sofya-bebek-icin-seferberlik-1002574-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.