İstanbul’a güneş enerjisinde ilk adım

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Eyüp’e kuracağı güneş enerjisi santraliyle kendi tesislerinde kullanacağı elektriği üretecek. Kurulacak 18 bin güneş panelinden yılda 8 bin 322 MWh enerji elde edilmesi hedefleniyor.

19 Temmuz 2017 Vatan Gazetesi 2. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Eyüp’e bağlı Mimar Sinan Mahallesi sınırları içinde kalan 70 bin metrekarelik ormanlık alanda elektrik üretmek için 5 MW güce sahip güneş enerjisi santrali kuruyor. ÇED raporu tamamlanan projeyi İBB’ye bağlı İstanbul Enerji San. ve Tic. A.Ş yapacak.

Hem çöp gazından hem güneşten
Projenin yapılacağı alan önceki yıllarda İBB tarafından ‘Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Sahası’ olarak kullanılıyordu. Ancak kapasitesinin dolması üzerine çöp gazından elektrik üretimine başlanıldı. Projede hem çöp gazından elektrik üretimi devam ederken hem de eski depolama sahası üzerine 300W gücünde fotovoltaik paneller kurularak elektrik üretilecek.

18 bin güneş paneli
Tamamı orman arazisi üstüne kurulacak güneş enerji santralinde; 17 bin 640 adet 300 W Perc Monokristal Fotovoltaik Panel, 360 adet 300 W Bi Facial Hit Fotovoltaik Panel, 50 adet LED, 5 adet Trafo Merkezi ve 35 adet kamera bulunacak. Proje kapsamında toplam gücü 5 MW olan 5 adet (her biri 1 MW) lisanssız elektrik üretim tesisi kurulacak olup her biri bağımsız üretim yapacak. Üretilen elektrik ayrı sayaçlardan geçerek sisteme aktarılacak.

Yaklaşık 8 yılda amorti edecek
Proje işletme aşamasına geçildiğinde üretilecek enerji mevcut trafoya bağlanarak İBB’ye ait tesislerin iç tüketimin kullanılacak. Günde ortalama 7.2 saat güneşlenme süresi olan tesisin 5.5 ayda tamamlanması hedefleniyor. Kurulacak santralin yıllık enerji üretim miktarı yaklaşık 8 bin 322 MWh olması bekleniyor. Tesis yatırımı 7.7 yılda geri dönecek. Üretilecek enerji ile yıllık 4 bin 538 ton CO2 salınımı engellenecek. Bu da çevreye 11 bin 31 adet ağaç dikimine eşdeğer bir katkı sağlayacak.

NOT: Haberin 19 Temmuz 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/istanbul-a-gunes-enerjisinde-ilk-adim-1085836-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.