İstanbul trafiğine ‘havadan’ çözüm!

İstanbul trafiğine havadan çözüm olarak tasarlanan Sefaköy-Halkalı-Başakşehir Havaray Hattı’nın ÇED raporu tamamlandı. 2019’da hizmete açılması planlanan 15 km’lik hattın maliyeti yaklaşık 861 milyon lira olacak.

13 Mayıs 2016 Vatan Gazetesi 12. sayfa
13 Mayıs 2016 Vatan Gazetesi 12. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

İstanbul trafiğine havadan çözüm olarak düşünülen havaray projesi başlıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım dairesi tarafından projesi hazırlattırılan Sefaköy-Halkalı-Başakşehir Havaray Hattı’nın ÇED raporu tamamlandı. Yaklaşık 15 km olacak hattın maliyeti 861 milyon 172 bin lira olacak. Proje ve inşaat süresi toplam 48 ay olan havaray hattının 2019’da hizmete açılması planlanıyor.

E-5 trafiğini rahatlatacak
Soğütlüceşme-Beylikdüzü Metrobüs hattına entegre olacak havaray hattı Sefaköy’den başlayıp kuzeye doğru Halkalı Caddesi ve Hürriyet Bulvarı’nı takip ederek Fatih Terim Stadyumu’nda sonlanacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu hatla özellikle sabah ve akşam saatlerinde pik noktaya ulaşan Beylikdüzü, Bakırköy istikametinde çalışmaz hale gelen E-5 trafiğini by-pass ederek Sefaköy-Halkalı civarı ve Halkalı Caddesi nefes almasını sağlayacak.

17 istasyon
Sefaköy-Halkalı-Başakşehir Havaray Hattı’nın inşası için bölgede bir süre trafik aksayacak ve çeşitli noktalarda istimlak ile kamulaştırma yapılacak. Projede yer alacak 17 istasyon ise; Sefaköy, Armoni Park, Borusan, Sanayi, Gümrük Yolu, Halkalı Merkez, TOKİ 1, TOKİ 2, Arena Park, MASKO, Ziya Gökalp, Atatürk Oto Sanayi-1, Atatürk Oto Sanayi-2, Başak Konutları, Onurkent, Oyak Kent ve Fatih Terim Stadyumu istasyonları olacak.

Metrobüs ve metroya entegre
Metrobüs hattıyla entegre olacak havaray hattının 6’ncı istasyonu Halkalı Merkez istasyonu İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi önünde yapımı planlanan Kirazlı-Halkalı metro hattına, 9’uncu istasyon Arena Park yapımı planlanan Mahmutbey-Bahceşehir-Esenyurt metro hattına, 11’inci istasyon Ziya Gökalp yapımı planlanan Ataköy-İkitelli Sanayi-Olimpiyat Köyü metro hattına, 14’üncü istasyon Başak Konutları ise mevcut Başak Konutları metro istasyonu ile bölgenin genelinde bulunan otobüs istasyonlarına entegre olacak.

Saatte 105 km hız
Havaray için İBB bölgedeki yolculuk potansiyeline hizmet verebilecek ortalama 44 metre olan araçları tercih etti. Buna göre 3 ile 5 vagondan oluşan, 28 ile 48 metre uzunluğundaki araçlarda tam kapasite dolu olduğunda 145 oturan, 340 da ayakta olmak üzere toplamda 485 yolcu taşınabilecek. Yaklaşık 78 ton ağırlığındaki araçlar, saatte 105 km maksimum hızla yolculuk yapıyor.

Heybeliada’ya deniz otobüsü iskelesi
İBB Heybeliada’ya yeni bir deniz otobüsü iskelesi inşa edecek. Projede 1.146 metrekare alan üzerine inşa edilecek yeni iskele arazisinin bir bölümü İBB’ye, büybölümü ise Milli Emlak’a ait. Yeni dolgu yapılmayacak iskele Heybeliada’daki Şehir Hatları Vapur İskelesi’nin kuzeyinde olacak.

Harem’e arabalı feribot iskelesi
İstanbul’da yenilenecek bir diğer iskele Harem’de olacak. Harem’e yapılacak yeni arabalı feribot ve deniz otobüsü iskelesi 15 bin 682 metrekarelik alana inşa edilecek. Yeni Harem iskele alanı içinde araç bekleme ve otopark ile iki yönetim binası, gişeler ve kafeterya bulunacak.

13 Mayıs 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa
13 Mayıs 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 13 Mayıs 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/istanbul-trafigine-havadan-cozum–944460-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.