İstanbul metrosu Kurtköy’e uzanıyor

Büyümeye devam eden İstanbul metrosunun yeni hattı Sabiha Gökçen Havaalanı ve Kurtköy arasında yapılacak. 2020’de hizmete açılacak metro sayesinde Kurtköy’den yola çıkan yolcular Kaynarca Aktarma Merkezi üzerinden İstanbul’un her yerine gidebilecek.

2 Şubat 2017 Vatan Gazetesi 7. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Kurtköy’ü Sabiha Gökçen Havaalanı üzerinden Kaynarca’daki aktarma merkezine bağlayacak metro hattının inşaatı başlıyor. 6 km uzunluğunda olacak Sabiha Gökçen-Kurtköy metro hattının tamamı yer altında olacak. TBM’lerin açacağı tünellere inşa edilecek yeni hat, 760 milyon liraya mal olacak. 2018’de başlayacak proje 2020’nin ortalarında tamamlanacak. Sabiha Gökçen-Kurtköy metro hattı 2020’nin sonunda hizmete açılacak.

Kaynarca’ya bağlanacak
ÇED raporu tamamlanan proje için Sabiha Gökçen Havalimanı’na bağlanacak 3 istasyon inşa edilecek. Sabiha Gökçen’den metroya binen bir yolcu Teknopark, Yenişehir ve Kurtköy istasyonlarında seyahat edebilecek. Her istasyon ortalama 140 metre uzunluğunda ve 3 bin 500 metrekare büyüklüğünde bir alan kaplayacak. Yeni metro hattı aktarma merkezi haline gelecek olan Kaynarca merkez istasyonuna bağlanacak. Yani Kurtköy’den yola çıkan bir yolcu Sabiha Gökçen’i geçerek Kaynarca Aktarma Merkezi’nden İstanbul’un her noktasına ulaşabilecek. Projenin hazırlık ve inşaat aşamasında 230, işletme aşamasında ise iki hat için toplam 60 personel çalışacak.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.