İstanbul Boğazı faciadan 15 dakikayla kurtuldu!

Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı’na çarpan Vitaspirit gemisinin yaklaşık 15 dakika gerisinde petrol taşıyan 244 metre uzunluğunda dev Sienna tankeri vardı. Vitaspirit’in kıyıya çarpacağı anlaşılınca Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün müdahalesiyle Sienna tankeri Paşabahçe açıklarında yavaşlatıldıktan sonra geri döndürüldü. İstanbul Boğazı 15 dakika içinde faciadan kurtarıldı.

10 Nisan 2018 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

İstanbul Boğazı’nda Karadeniz-Marmara istikametinde ilerlerken Fatih Sultan Mehmet Köprüsü altında bulunan Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı’na çarpan Vitaspirit gemisi yürekleri ağza getirdi. Ancak asıl tehlikenin İstanbul Boğazı’ndaki olağanüstü çalışmayla önlendiği ortaya çıktı. Vitaspirit gemisine 244 metrelik ham petrolle dolu Sienna tankerinin çarpması engellenerek İstanbul Boğazı faciadan kurtarıldı.

Geminin tüm sistemi çöktü
Edinilen bilgiye göre İstanbul Boğazı’ndan geçiş yapan 225 metre uzunluğundaki Malta bayraklı Vitaspirit gemisinin sistemi Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yakınlarında milyonda bir gözüken bir arıza yaşadı. Yaklaşık 63 bin ton arpa yüklü geminin tüm sistemi bir kaç dakika içinde çöktü. Geminin kaptanı gemiye binen Kılavuz Harun Kaptan’ın demir atma isteğine geç yanıt verdi. Kısa süre içinde geminin dümeni kilitlendi. Gemi sancak demiri atmasına rağmen kıyıya çok yakın olduğu için saat tam 15.29’da Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı’na çarptı.

15 dakika gerideki tehlike
İstanbul Boğazında bunlar olurken aynı anlarda tehlikenin büyüğü arkadan geliyordu. Yaklaşık 58 bin ton taşıma kapasitesi olan 105 bin tonluk Panama bayraklı Sienna tankeri, Vitaspirit gemisini yaklaşık 15-20 dakika geriden takip ediyordu. 242 metre uzunluğunda, 42 metre genişliğindeki ham petrol taşıyan dev Sienna tankeri adeta hedefine kilitlenmiş bir bomba gibi olay yerine hızla yaklaşıyordu. Kazanın yaşandıanlarda Sienna’nın kaptanına ulaşılarak geçiş yapıp yapamayacağı soruldu. Yanında Kılavuz Yılmaz Kaptan’ın bulunduğu Sinenna’nın kaptanı zor olmasına rağmen gemi ile sahilin arasından geçebileceğini söyledi.

Paşabahçe açıklarında tornistan
Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü (KEGM) yetkilileri kaptanın ‘geçebilirim’ demesine rağmen İstanbul Boğazı’nda büyük bir facia yaşanmaması için risk önlemek adına Sienna tankerine geri dönmesi talimatını verdi. 244 metrelik dev geminin durması öyle kolay değildi. İlerlese Vitaspirit gemisiyle çarpışma ihtimali yüksekti. Bu da Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün bile zarar görebileceği bir patlamaya sebep olabilirdi. Kaza sırasında Anadolu Kavağı’nın ilerisindeki Umuryeri Koyu açıklarında bulunan Sienna, dönüş için manevraya yapmaya başladı. Dev gemi Paşabahçe açıklarında ancak yavaşlayabildi. Önce demir atıldı. Ardından devreye giren römorkörler petrol yüklü tankeri dikkatli bir şekilde tornistanla geri döndürerek İstanbul Boğazı’ndan Karadeniz’e çıkardı. Böylece büyük bir facia yaşanmadan engellendi.

Sürüklenmesini römorkör önledi
Uzmanlar iki gemide de kılavuz kaptan olmasının avantajının yaşandığını ve iletişimin sağlıklı bir şekilde sürmesiyle ikinci bir kazanın engellendiğini belirtiyor. Edinilen bilgiye göre KEGM İstanbul Boğazı’nda kaza tehdidi nedeniyle çeşitli noktalarda römorkörler bulunduruyor. Vitaspirit gemisi Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı’na çarptığında olası bir kaza için bekleyen ve kılavuz kaptanın iletişim kurduğu ‘Kurtarma 3’ römorkörü harekete geçerek bir dakika gibi kısa sürede Vitaspirit’in yanına geldi. Bu sayede 225 metrelik Vitaspirit gemisinin İstanbul Boğazı’nda serseri mayın gibi sürüklenmesinin önüne geçildi. Uzmanlar Vitaspirit’in sürüklenmesi halinde kıyıda başka noktalara ya da deniz araçlarına çarparak çok daha büyük zarar verebileceğini belirtiyor.

10 Nisan 2018 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 10 Nisan 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/bogaz-faciadan-15-dakikayla-kurtulmus–1157193-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.