IŞİD’in bomba üretim merkezi ‘Cehennem ateşi’yle vuruldu

Halep’e bağlı Azez’in Dabık Kasabası’nda bulunan IŞİD’in ‘bomba üretim ve bombalı araç hazırlama’ merkezi olarak kullanılan bina, İncirlik’ten kalkan silahlı Predatör İHA’lar tarafından Hellfire (Cehennem ateşi) füzeleriyle vuruldu. İki IŞİD’linin öldüğü çöken binada bir çok teröristin bulunduğu öğrenildi.

2 Mayıs 2016 Vatan Gazetesi 15. sayfa
2 Mayıs 2016 Vatan Gazetesi 15. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre 30 Nisan’da Suriye’nin kuzeyindeki keşif ve gözetleme elemanlarından alınan bir istihbaratın değerlendirilmesi sonucunda, Suriye’nin Halep kentine bağlı Azez ilçesindeki Dabık kasabasında bir binanın giriş katının IŞİD’li teröristler tarafından ’Patlayıcı madde üretim ve patlayıcı araç hazırlama merkezi’ olarak kullanıldığı öğrenildi. Söz konusu istihbaratın ‘Koalisyon Harekat Merkezi’ ile anında paylaşılması sonucunda operasyon başlatıldı.

İkinci kez vuruldu
Alınan bilgiye göre, hedef olarak tespit edilen binanın koordinatlarının tam olarak tespit edilmesiyle birlikte operasyon start aldı. Koalisyon Harekat Merkezi’nin yönlendirmesiyle Adana İncirlik’teki üsten havalanan silahlı Predator (MQ-1) İHA, hedef binayı tam isabetle vurdu. Bu saldırının ardından yine İncirlik’ten havalanan diğer Predator ise aynı hedefe ikinci kez bombalı saldırı düzenledi. İkinci saldırının ardından bomba üretim ve bombalı araç hazırlama merkezi içinde bulunan patlayıcıların da ateş etmesi sonucu infilak ederek çöktü.

Çok sayıda terörist öldü
Edinilen bilgiye göre alınan ilk görüntülerde binanın tamamen yerle bir edildiği ve saldırı sırasında binanın dışında bulunan IŞİD’li iki teröristin öldüğü tespit edildi. Askeri kaynaklar infilak ederek patlayan binanın içinde çok sayıda teröristin bulunduğunu ve muhtemelen bunlarında öldüğünü ancak şu ana kadar ölü ve yarıl sayısıyla ilgiil bölgeden net bir bilgi gelmediğini belirtti.

‘Cehennem ateşi’yle vuruldu
Bayraktar TB-2 ile silahlı İHA geliştirilmesinde başarılı olan Türkiye, ABD’nin İncirlik’te konuşlandırdığı ‘Hellfire’ (Cehennem ateşi) füzesi yüklü Predator İHA’ların daha etkin kullanılmasını istiyor ancak istediği desteği alamıyordu. Predatör İHA’ların Dabık’taki binayı vurduğu ‘tank katili’ olarak bilinen AGM-114 Hellfire (Cehennem ateşi) anti-tank füzelerinde 8 kiloluk harp başlığı bulunuyor. Havadan karaya atılan 45 kiloluk Hellfire füzeleri boşa fırlatıldıktan sonra yapılacak işaretlemeyle yolda başka bir hedefe tekrar kilitlenebiliyor.

2 Mayıs 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa
2 Mayıs 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 2 Mayıs 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/isid-cehennem-atesi-yle-vuruldu-940630-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.