Irak’ta ilk Süryani şehit!

Irak’ta IŞİD’e karşı savaşan Süryani birliği Ninova Ovası Gücü savaşçısı Fawaz Abdul Salam, IŞİD saldırısında öldü. Salam geçtiğimiz yıl Suriye’de Süryani Askeri Meclisi’nin ilk kaybı olan Ahtro kod adlı komutan Tamer Bahde Darwish ile aynı gün hayatını kaybetti.

15 Şubat 2016 Vatan Gazetesi 15. sayfa
15 Şubat 2016 Vatan Gazetesi 14. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

IŞİD’e karşı yoğun mücadele verilen Kuzey Irak’ta geçtiğimiz yıl kurulan Süryani birliği Ninova Ovası Güçleri ilk şehidini verdi. Evli ve iki çocuk babası olan 31 yaşındaki Fawaz Abdul Salam, 8 Şubat 2016’da görevli olduğu Tellskof bölgesine IŞİD tarafından yapılan saldırıya karşılık verirken ağır yaralandı. Hemen Kuzey Irak şehri Dohuk’ta bulunan bir hastaneye kaldırılan Fawaz Abdul Salam, doktorların yaptığı müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Suriyeli komutanın yıldönümünde
Fawaz Abdul Salam’ın ölümü ilginç bir şekilde Suriye’de IŞİD’e karşı savaşan Süryani Askeri Meclisi’nin ilk kaybı olan Athro kod adlı komutan Tamer Bahde Derwish’in (42) ölüm yıldönümünde gerçekleşti. Üç çocuk babası Athro kod adlı Derwish, Suriye’nin Habur Bölgesinde bulunan Tıl Tamır’e 8 Şubat 2015’de IŞİD tarafından yapılan saldırıda hayatını kaybetmişti.

Cenazesi doğduğu köyde
Bölgenin sevilen isimlerinden olan Fawaz Abdul Salam’ın cenaze töreni 9 Şubat 2016 Salı günü doğduğu köy olan Merge’nin Mor Zakay Kilisesi’nde yapıldı. Daha önce işçi olan Fawaz Abdul Salam, Ninova Ovası’nın kurtarılması ve bölgedeki Süryani halkının güvenliğinin sağlanması amacıyla Ninova Ovası Güçleri’ne katılmıştı.

600 Hristiyan savaşçı
Ninova Ovası Güçleri (NPF) adını kullanan birlik Eylül 2014’te, IŞİD’in Irak’taki Hristiyan bölgeleri ele geçirmesi üzerine kuruldu. Çoğunluğunu Ninova Ovası’nda yaşayan Süryanilerin oluşturduğu Hristiyanlar tarafından kurulan ve peşmerge tarafından eğitilerek silahlandırılan birliğin yaklaşık 600 savaşçısı bulunuyor. Musul’un kuzeydoğusundaki Ninova Ovası’nı da içine alan bölgede Irak’taki birçok azınlık yaşıyor. Bunların arasında Hristiyanlar, Yezidiler, Şebekler ve Türkmenler bulunuyor. IŞİD bölgeyi ele geçirmeden önce bölgede 150 ile 200 bin arasında Hristiyanın yaşadığı tahmin ediliyor.

NOT: Haberin 15 Şubat 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/irak-ta-ilk-suryani-sehit–914960-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.