Irak Ordusu Ovaköy yolunda

Tartışmalı bölgelerdeki operasyonları devam eden Irak Ordusu, Türkiye ile Irak arasında açılması düşünülen yeni sınır kapısı için Dohuk’un batısına doğru ilerliyor. Irak Ordusu’na bağlı güçler dün sınır kapısı güzergahındaki güvenliği sağlamak için sınıra yaklaşık 50 km uzaklıktaki petrol bölgesi Ayn Zalah’a konuşlandı. Irak Ordusu’nun bir sonraki hedefinin sınıra 15 km uzaklıktaki Sıhela olduğu bildirildi.

24 Ekim 2017 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Irak Başbakanı Haydar el İbadi’nin talimatıyla Irak Ordusu tarafından tartışmalı bölgelere yapılan operasyonlar devam ediyor. Operasyonlarla birlikte tekrar gündeme gelen Türkiye ve Irak arasındaki yeni sınır kapısı olacak Ovaköy için Irak Ordusu’nun Dohuk’un batısına doğru ilerlediği belirtiliyor. Irak Ordusu’na bağlı güçler dün sınır kapısı güzergahındaki güvenliği sağlamak için sınıra yaklaşık 50 km uzaklıktaki petrol bölgesi Ayn Zalah’a konuşlandı.

Faysh Habur kapısı açılacak
Irak ordu güçleri Ayn Zalah yolundaki güvenlik önlemlerini arttırırken, yerel kaynaklar Ovaköy Sınır Karakolu’nun hemen karşısındaki Faysh Habur sınır kapısının aktif hale geçirileceğini bildiriyor. Irak parlamentosundan milletvekili Abdulrahman Al Louzi, Bağdat’ın Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin (IKBY) 2003 sınırlarına ve Peşmerge’nin 2003 konumlarına döndürülmesinin istendiğini söyledi. Al Louzi açıklamasında Zaho’daki İbrahim Halil sınır kapısının kapatılıp Erbil’in pozisyonunu kaybetmesinin ardından açılacak Faysh Habur sınır kapısının Musul’u tekrar kalkındıracağını söyledi.

Topçu birliği kaydırıldı
Türkiye sınırına doğru ilerlediği belirtilen Irak Ordusu Ayn Zalah’ın kuzeybatısında ve Musul baraj gölü kıyısındaki daha önce kontrolü sağladığı Zummar’a yeni takviyeler yapıyor. Bölgede asker sayısı arttırılıyor. Ayrıca bölgeye güçlü bir topçu birliği kaydırıldığı da belirtiliyor. IKBY Güvenlik Konseyi ise Irak ordusunun son 48 saatte sınır bölgesine Amerikan tipi çok sayıda tank, zırhlı araç ve Hummer sevkiyatı yaptığını duyurdu.

Yeni hedef Sıhela
Barzani’ye yakın tv kanalı Rudaw Irak Ordusu’nun bir sonraki hedefinin Duhok’un batısında bulunan ve Faysh Habur’a 9, sınıra ise 15 km uzaklıktaki Sıhela bölgesi olduğunu iddia etti. Irak Ordusu ile Haşdi Şabi’nin bazı komutanlarının Musul’un doğu yakasında toplanarak Ayn Zalah’ın ardından girilecek Şeyhan, Hazır ve Mendan bölgelerinde yönelik operasyonu görüştüğü belirtildi. Irak Ordusu’nun Dicle Nehri’nin batısında bulunan petrol yataklarını da ele geçirmeyi amaçladığı ifade edildi.

Gönüllü peşmerge aranıyor
Önceki gün Mesud Barzani’ye bağlı güçlerin kontrolü altındaki Erbil ile Talabani’ye bağlı güçlerin hakim olduğu Süleymaniye şehirleri arasında bulunan Köysancak ve petrol bölgesi olarak bilinen Tak Tak ilçelerine giren Irak Ordusu tekrar Kerkük-Erbil yolu üzerindeki Altunköprü ilçesine çekildi. Irak Ordusu’nun Erbil’e 20 km uzaklıktaki Kuştepe’ye ilerleme ihtimali bulunuyor. Peşmerge Komutanlığı bu ihtimale karşılık gönüllülere çağrı yaptı. Komutanlık olumsuz ve kötü gidişatın önüne geçmek, genel çıkarları korumak ve can güvenliğinin sağlanması için gönüllülerin Kuştepe’deki Peşmerge Güçleri 80’inci Tugay Komutanlığı’na gelmelerini istedi.

24 Ekim 2017 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 24 Ekim 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/irak-ordusu-ovakoy-yolunda–1112797-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.