Irak Ordusu Kerkük’ten sonra Sincar’ı da aldı

Kerkük’ü peşmergeden geri alan Irak Ordusu, dün PKK’nın ‘ikinci Kandil’ haline getirmeye çalıştığı Ezidi kenti Sincar’da da kontrolü sağladı. Irak Ordusu, Musul’un çevresinde ve güneyde İran sınırına yakın bölgede peşmergenin çekildiği bir çok noktaya girdi.

18 Ekim 2017 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Önceki gün Kerkük’ü peşmergenin elinden alan Irak Ordusu, dün Ezidi kenti Sincar’da da kontrolü sağladı. Gece yarısından itibaren Sincar’a ilerleyen Irak Ordusu ve Haşdi Şabi güçleri saat 03.00’da kent merkezinde Irak bayrağını göndere çekti. Sabah saatlerinde ise Irak Ordusu, Haşdi Şabi güçleri ve Irak Federal Polisi’nden oluşan merkezi hükümete bağlı güçler, PKK’nın ‘ikinci Kandil’e çevirmeye çalıştığı şehrin merkezinde tamamen kontrolü sağladı. Bağdat, Fahad Hamid’i Sincar’ın yeni belediye başkanı olarak atadı.

Irak bayrağı asıldı
Yaklaşık bin kişilik bir güçle Mahmur ve Sincar’da kontrolü sağlayan Irak Ordusu, şehir merkezinin denetimini Haşdi Şabi güçlerine bıraktı. Edinilen bilgiye göre Irak hükümeti dün peşmergeden 2014’ten önceki sınırlara çekilmesini istedi. Irak hükümetine bağlı birliklerin kente girmesiyle birlikte Barzani’ye bağlı peşmergeler bulundukları karargah, karakol ve mevzileri bırakarak Erbil’e çekildi. Kontrolün sağlanmasıyla şehirdeki resmi kurumlara Irak bayrağı asıldı.

Şehir içinde PKK’lı kalmadı
Şehrin kuzeyindeki Sincar dağlarında 9 terör kampı ve 2 bin 500’e yakın silahlı adamı bulunduğu belirtilen PKK’ya yakın yayın organları örgütün dağdaki noktalarında beklediğini iddia ediyor. Ancak Sinune ve Hanesor gibi yaklaşık 30 bin kişinin yaşadığı kasabalarda PKK’lıların çekildiği ve Irak Ordusu’nun güvenliği sağladığı bildiriliyor. PKK’nın şehir içindeki karargahı da Irak Ordusu’nun eline geçti.

Peşmerge bir çok kentten çekildi
Irak Ordusu Mahmur ve Şengal’in ardından Musul çevresindeki Mahmur, Başika, Zemar, Telskuf ve Suriye’ye sınır olan Rabia ile güneyde İran sınırına daha yakın olan Germiyan, Celavla, Kifri, Hanekin ile Kalar’a da girdi. Bölgedeki peşmergelerin tek kurşun atmadan Erbil ve Süleymaniye’ye çekildiği bildirildi. Bölgedeki kaynaklar Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) liderleri Mesud Barzani ve Talabani ailesinin, Irak merkezi hükümeti ile 2003 öncesindeki sınırlara dönmek üzere 9 maddelik bir anlaşmaya vardığını iddia ediyor.

18 Ekim 2017 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 18 Ekim 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/kerkuk-ten-sonra-sincar-1111302-dunya/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.