Irak ordusu ile peşmerge sınırda çatıştı

IKYB denetimindeki Türkiye ve Suriye sınır kapılarını almak için harekete geçen Irak ordusuyla peşmerge arasında çatışma çıktı. Mahmudiye ve Mahmur’da çıkan çatışmalarda iki tarafın da ölü ve yaralıları olduğu bildirildi.

25 Ekim 2017 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Irak Başbakanı Haydar İbadi’nin talimatıyla tartışmalı bölgelere giren Irak ordusu dün Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) elinde bulunan Türkiye ve Suriye sınır kapılarını almak için harekete geçti. Irak Başbakanı Haydar İbadi daha önce yaptığı açıklamada IKBY’nin denetiminde bulanan sınır kapıları ile havaalanlarını teslim etmesini istemişti. İddiaya göre Irak yönetimi IKBY yöneticilerine Türkiye sınırına yaklaşık 10 km. uzaklıktaki Faysh Habur kasabası yakınında Suriye geçişini sağlayan Semalka sınır kapısını devretmesi için 12 saat süre verdi. Ancak peşmerge güçleri PKK’nın Suriye kolu YPG’ye ABD tarafından gönderilen silahların geçirildiği Semalka sınır kapısını terk etmedi.

20 Haşdi Şabi esir alındı
Bunun üzerine üç gün önce ele geçirdikleri Rabia kasabasında bulunan Irak ordusu ile önceki gün Ayn Zalah ve Zummar’a yerleşen bağlı birlikler, Irak, Türkiye ve Suriye üçgeninin bulunduğu Asurilerin yaşadığı Faysh Habur kasabasına yöneldi. İddiaya göre Rabia ilçesine bağlı Mahmudiye kasabası yakınlarında Irak ordusu ile peşmerge çatıştı. Edinilen bilgiye göre tarafların ağır silahlar kullandığı çatışmada peşmerge, Irak ordu birliklerini püskürttü. Yerel kaynaklar ayrıca Mahmur yakınlarındaki çatışmada ise peşmerge saldırısında Irak ordusuna bağlı bazı Haşdi Şabi milislerinin öldürüldüğü yaklaşık 20’sinin ise esir alındığını iddia ediyor. Bölgeden gelen haberlerde ise hem peşmerge hem de Irak ordu birliklerinden ölü ve yaralılar olduğu bildiriliyor.

Habur-Erbil bağlantısı kesilebilir
IKYB yönetimine yakın isimler Irak birliklerinin sınır kenti Zaho’ya ilerleyip Türkiye’nin Habur sınır kapısı karşısındaki İbrahim Halil sınır kapısını ele geçirmeye çalıştığını belirtiyor. Çatışmaların Ankara ve Bağdat’ın açmayı planladığı yeni sınır kapısı (Ovaköy )yüzünden yaşandığı ifade ediliyor. Uzmanlar Irak birliklerinin YPG ile Barzani’nin bölgesinin birbirinden ayırılmaya çalışıldığı ve Habur-Erbil bağlantısı kesilmeye çalışıldığını ifade ediyor. Irak ordusunun operasyonda ‘yeni bir aşamaya’ geçtiği belirtilirken, ordu birliklerinin saldırılara ‘sağlam’ bir yanıt vereceği vurgulanıyor.

Iraklı komutan: “İlerlememiz devam edecek”
Irak ordusunun gelişmeler üzerine bölgeye asker ve silah sevkiyatı yaptığı öğrenildi. Irak ordusunun DEAŞ’a karşı gerçekleştirdiği Musul Operasyonu’nu yöneten Korgeneral Abdul Amir Raşit Yarallah’ın bölgeye geldiği ve kurmayları operasyon planlamaları yaptığı bildiriliyor. Kısa bir açıklama yapan Korgeneral Yarallah, “Biz peşmerge kardeşlerimize 2003’teki pozisyonlarına geri dönmelerini söyledik. İlerleyişimizi devam ettireceğiz” dedi.

Peşmerge: “Anlaşmalara uymuyorlar”
Peşmerge Bakanlığı ise Irak güçlerinin Erbil ve Bağdat arasında varılan anlaşmalara uymadığını açıkladı. Açıklamada, Irak ordusu ve ona bağlı Haşdi Şabi güçlerinin belirlenen ‘temas hattı’nda kalmayıp ilerlemeye çalıştığı ve güç yığınağı yapmaya devam ettiği bildirildi. Açıklamada, “Peşmerge, bütün gücüyle IKBY topraklarını ve halkını savunacaktır” ifadeleri kullanıldı.

NOT: Haberin 25 Ekim 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/tansiyon-yukseldi-sinirda-catistilar–1113133-dunya/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.